Jak naprawić meble pogryzione przez psa?

Jak naprawić meble pogryzione przez psa?

Jak naprawić meble pogryzione przez psa? W tym krótkim wpisie przedstawię szybkie i proste porady.

Pogryzione meble to częsty problem posiadaczy czworonożnych przyjaciół. Psy, szczególnie te w wieku szczenięcym są bezlitosne dla krzeseł, stolików oraz innych mebli, w które tylko da się wbić zęby.

Jak temu zaradzić?

Generalnie bardziej zalecam prewencję niż łagodzenie skutków. Dlatego lepiej nie zostawiać psa samego w pokoju z wartościowymi meblami. Warto też zastanowić się nad profesjonalną tresurą.

 

Piko - sprawca pogryzionych mebli
Piko – sprawca pogryzionych mebli

 

Co jeśli nasze meble zostały pogryzione przez psa?

 

Jeśli nasze meble już zostały pogryzione, przede wszystkim powinniśmy zachować spokój (wszak wścieklizna im nie grozi ;-))

Możemy oddać nasze meble do profesjonalnego zakładu renowacyjnego, albo wykonać naprawę samodzielnie.

 

Jak naprawić pogryzione meble?

Jeśli decydujesz się na samodzielną renowację uszkodzonych mebli postępuj według następujących kroków:

 

  1. Zidentyfikuj rodzaju uszkodzenia oraz materiału, z którego wykonane są meble

jak naprawić meble pogryzione psa

 

Trzy podstawowe materiały, z których produkowane są meble (drewniane) to:

  • lite drewno
  • drewno fornirowane
  • płyta mdf (wykończona fornirem lub okleiną)

 

  1. Usuń wystające elementy. Możesz to zrobić za pomocą noża, piłki

 

usuń uszkodzone fragmenty mebla

 

  1. Wygładź element. Użyj do tego papieru ściernego o ziarnistości  80 oraz 150. Rozpocznij od gradacji 80, zakończ 150. Dzięki temu drewno jest oczyszczone i gotowe do dalszych prac.

 

  1. Uzupełnij ubytek. Drobne uszczerbki zatuszuj odpowiednio dobranymi pałeczkami woskowymi lub kredkami do renowacji mebli. Większe ubytki uzupełnisz kolorową szpachlą do drewna, wikolem zmieszanym z pyłem drzewnym,  dociętym kawałkiem drewna lub fragmentem forniru. 

 

 

 

  1. Ponownie wygładź/wyszlifuj obrabianą powierzchnie. W zależności od sposobu wykończenia mebla dobieramy odpowiedni środek krycia. Meble woskowane wykończymy woskiem, lakierowane lakierem itd. W przypadku wosku sprawa jest o tyle łatwiejsza, że jeśli dobierzemy odpowiedni kolor to połączenie poprzedniej warstwy wosku z nową warstwą nie powinno być widoczne.
  2. W przypadku bezbarwnego lakieru, żeby zniwelować łączenie lakierowanych powierzchni, trzeba sięgnąć po polerkę wraz z pastą polerską.  Dla mebli malowanych w kolorze powinniśmy dobrać odpowiedni lakier.

Więcej o metodach wykończenia mebli przeczytasz tutaj

 

Na przyszłość warto zdecydować się na meble z litego drewna połączonego z metalem. Stalowa podstawa jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a lite drewno łatwo odświeżyć. Idąc o krok dalej: stal połączona z betonowym blatem to bardzo nowoczesne zestawienie, odporne na uszkodzenia.

 

Interesujesz się renowacją mebli? 2 ważne sprawy

  • Jeśli chcesz trochę zgłębić temat renowacji mebli zachęcam Cię do zakupu książki Renowacja. Metody konserwacji antyków i starych przedmiotów. To już ostatnie sztuki tej kultowej pozycji.
  • Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zrobienia webinaru z tematu renowacji mebli. W związku z tym, zbieram bazę pytań oraz problemów, które mógłbym w trakcie webinaru rozwiązać. Odpowiedz proszę na jedno pytanie:

Jakie jest Twoje największe wyzwanie w renowacji mebli?

Odpowiedź prześlij proszę na mojego maila [email protected]

Jeśli chcesz, napisz mi w tym mailu również jaki mebel chcesz odnowić, jaki efekt chcesz uzyskać, a ja podzielę się z Tobą moimi wskazówkami.

Z renowacyjnymi pozdrowieniami

Konrad Piech

Zachęcam do zapoznania się:

sprawdzony sposób na zmniejszenie rachunków

Przeczytaj także

Jak usunąć stary lakier z mebli?

Jak pozbyć się kornika z drewna?

Jak usunąć farbę z metalu? 4 sprawdzone sposoby

Jak usunąć lakier z mebli na wysoki połysk?

Similar Posts