Hałas Krzesło PRL 200-190

Krzesło „Hałas” 200-190 – najpiękniejsze krzesło doby PRL? Co o nim wiemy?

Krzesło typ 200-190, potocznie określane potocznie „hałasem”, to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych krzeseł doby PRL-u. Projekt krzesła 200-190 powstał w latach 60. XX wieku. Model charakteryzuje się prostą, drewnianą konstrukcją i tapicerowanym siedziskiem. Chociaż występowały również wersję nietapicerowane.

Krzesła typu 200-190 cieszyły się dużą popularnością dzięki swojej wytrzymałej i porządnej konstrukcji, a także niezwykłej wygody.

 

Krzesło Hałas 200-190 – kto jest autorem projektu?

 

Nazwa krzesła pochodzi od nazwiska projektanta Rajmunda Teofila Hałasa.

Rajmund Hałas urodził się w 1925 roku w mieście Krobia, położonym w województwie Wielkopolskim. Stolarstwo było rodzinnym fachem, w związku z czym Rajmund od najmłodszych lat był z nim związany. Ojciec Rajmunda Hałasa – Teofil, był założeniem zakładu stolarskiego.

Rajmund Hałas swoje pierwsze kroki w stolarce stawiał już w wieku 14 lat. Niezaprzeczalny talent i skrupulatność w wykonywaniu różnorodnych dzieł stolarskich, sprawiały że Rajmund szybko stał się mistrzem w swoim fachu. Projektant uczęszczał do Gimnazjum Stolarsko-Rzeźbiarskiego w Cieplicach Zdroju. W tym samym okresie przystąpił do egzaminu na mistrza stolarskiego. W latach 50. XX wieku Rajmund Hałas był studentem architektury wnętrz na poznańskiej PWSSP. W 1957 roku obronił dyplom.

Najsłynniejsze projekty Rajmunda Teofila Hałasa to krzesło typ 200-190, regał o zmiennych wysokościach, czy stolik “Kawa i papierosy”, czyli o trzech nogach i kształcie łezki. 

 

Krzesło Hałas – do jakich wnętrz?

 

Krzesła Hałas to synonim ponadczasowego designu. Świetnie sprawdzą się w klasycznych, czy rustykalnych wnętrzach, nadając im niepowtarzalnego klimatu. Stonowany kolor tapicerki i naturalne drewno to uniwersalne połączenie, które idealnie odnajdzie się w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu.

Krzesło 200-190 profesora Rejmunda Hałasa

Krzesło Hałas – renowacja krok po kroku 

W nasze ręce trafiły dwa oryginalne egzemplarze z lat 70. Modele zostały poddane kompletnej renowacji.

  • Pracę rozpoczęliśmy od odkręcenia oparć i siedzisk, a następnie przystąpiliśmy do renowacji drewnianej konstrukcji.
odkręcanie siedziska krzesło 200-190 Hałas
Jeśli chcesz odkręcić siedzisko wykręć śrubę widoczną na zdjęciu

 

Następnie wysuń siedzisko zgodnie w kierunkiem, który wskazuję 😉 powinno przesunąć się ok 2cm

 

Kolejny krok to wysunięcie siedziska do góry

 

Tak wygląda siedzisko po usunięciu tapicerki. Jeśli masz problem z wysunięciem siedziska, to usuń najpierw tapicerkę żeby zobaczyć jak dokładnie wygląda mocowanie. Jak widzisz nie musisz wykręcać śrub widocznych na tym zdjęciu. Wystarczy wypozycjonować siedzisko w rejon większych otworów.

 

Kolejny krok to odkręcenie oparcia

 

Zwróć uwagę na to, że dolna śruba jest dłuższa, pamiętaj o tym, kiedy będziesz oparcie ponownie przykręcał
  • Kolejnym krokiem było szlifowanie starego lakieru i bejcy. Rekomendujemy zaczęcie od gradacji 100, a zakończenie na 180. Zależało nam, przede wszystkim, na tym, aby krzesła zachowały swój pierwotny charakter.
  • Następnie przystąpiliśmy do całkowitej wymiany tapicerki, którą rozpoczynamy od usunięcia wypełniania tapicerskiego. W tym celu należy usunąć małe gwoździe lub zszywki.
  • Bejca, w kolorze ciemnego dębu świetnie maskuje przebarwienia na drewnie oraz dobrze komponuje się z większością kolorów tapicerek. 

  • Miętowy, jasny kolor tapicerki sprawia, że krzesła świetnie komponują się w nowoczesnych wnętrzach
Teraz czas to połączyć

Zobacz: Zobacz jak przeprowadzić renowację starego krzesła

Krzesło Hałas – efekt końcowy

Krzesła z odrestaurowanym i zaimpregnowanym drewnem.

Efekt końcowy. Krzesło z nowym siedziskiem.

Przed PO

Krzesło 200-190 profesora Rejmunda Hałasa

Krzesło Hałas

Na zakończenie mam prośbę,

Zapoznaj się ze sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd w domu jednorodzinnym. Na stronie balansdom.pl poznasz historię Tomka i dowiesz się jak jemu się to udało. Teraz powiem tylko tyle, że dzięki jednej inwestycji nie będzie musiał płacić za prąd przez co najmniej 15 lat 🙂

sprawdzony sposób na zmniejszenie rachunków

Z renowacyjnymi pozdrowieniami

Zobacz: Renowacja mebli; wszystko co musisz o niej wiedzieć

Odwiedź nas na Facebooku: Loftdizajn i Instagramie Loftdizajn

 

Similar Posts