renowacja mebli

Renowacja mebli – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Profesjonalna renowacja mebli wymaga wiedzy, doświadczenia oraz odpowiedniego wyczucia. Udaną renowację poznajemy po tym, że nie tylko poprawia wygląd zewnętrzny mebla i przedłuża jego trwałość, ale także zachowuje jego pierwotny charakter. Koszmarem każdego kolekcjonera prawdziwych antyków są renowacje, które całkowicie niszczą wyjątkowość mebla i upodabniają go do nowoczesnych, często sztampowych, modeli. Meble, w których odbijają się historie ludzi, miejsc i dusza minionych lat wymagają odpowiedniego podejścia i staranności podczas renowacji. 

 

renowacja mebli

Stolik pod telewizor, PRL

 

Dlaczego decydujemy się na renowację mebli

Obecnie, gdy nowe meble możemy dostać na wyciągnięcie ręki, niemal zapomnieliśmy, że zniszczone lub nadszarpnięte zębem czasu meble można naprawić lub odnowić. Mimo tego, renowacja mebli staje się nowym trendem – wielu z nas jest zmęczonych jednakowymi i nudnymi propozycjami salonów meblarskich i pragnie zdecydować się na ponadczasowe klasyki, które coraz rzadziej spotyka się w domach. 

 

Renowacja mebli – dla kogo? 

Renowacja mebli cieszy się dużą popularnością wśród kolekcjonerów, którzy pozyskali dizajnerskie modele od najlepszych projektantów. Jednakże, wbrew pozorom, renowacja nie jest przeznaczona jedynie dla wąskiego grona klientów. Pracownie zajmujące się renowacją odwiedzają zarówno osoby starsze, które pragną odświeżyć służące im od lat meble, jak i osoby młode decydujące się na połączenie retro klimatu z nowoczesnością. W pracowni, zatem, możemy spotkać miłośników designu z drugiej połowy XX wieku, wielbicieli starszych antyków, czy osoby pragnące tchnąć nowe życie w stare meble, zamiast kupować nowe. 

 

renowacja mebli

Lampa z lat 70, okres PRL

Renowacja mebli – czy każdy mebel można poddać renowacji?

Teoretycznie renowacji może zostać poddany każdy mebel, który stanowi dla Nas wartość. Jednakże, decydując się na renowację mebli musimy wziąć pod uwagę fakt, że nie każdemu meblowi uda się przywrócić pierwotny wygląd. Braki w konstrukcji lub jej uszkodzenie, będzie wymagało użycia nowych, zbliżonych materiałów. Niekiedy renowacja mebli, za wyraźnym życzeniem klienta, zamienia się w ich przeróbkę, w efekcie której powstaje oryginalny mebel w retro klimacie. Renowator może przerobić zarówno starą, nudną meblościankę, czy nowy mebel z popularnej sieciówki i nadać mu wyjątkowego charakteru.

 

Renowacja mebli. Fotel CELIA typ 300-227, Zamojskie Fabryki Mebli

Fotel model 300-227, róż, Zamojskie Fabryki Mebli

 

Po czym poznać udaną renowację mebli?

Jak już wspominaliśmy na samym początku, udana renowacja mebli odświeża mebel i przedłuża jego trwałość, przy jednoczesnym zachowaniu jego pierwotnego charakteru. Doświadczony i profesjonalny renowator podchodzi do swojej pracy z niezwykłą starannością i dbałością o najmniejsze szczegóły. Praca renowatora to tak naprawdę praca artysty, która dba o jak najwyższą jakość powierzonej mu renowacji. Kompetentny rzemieślnik powinien służyć fachową poradą i szczerze powiedzieć, gdy rozwiązanie proponowane przez klienta może zniszczyć cały urok mebla. 

Pracownie, podobnie jak projektanci, posiadają swój indywidualny styl. Niektóre pracownie zajmują się renowacją mebli z określonej epoki lub określonego charakteru. Wybór renowatora nie powinien być przypadkowy, dlatego zachęcamy do przeprowadzenia dokładnego researchu przed zdecydowaniem się na konkretną pracownią.

 

renowacja mebli

Fotel Śnieżka typ 300-190 Var, lata 70

Renowacja mebli – cena

Renowacja mebli to czasochłonny proces, a jej cena jest uzależniona od wielu czynników, takich jak m.in. stan mebla, jego rodzaj, wykorzystane materiały, czy czas renowacji. Niektóre pracownie renowacyjne posiadają cennik przybliżający cenę renowacji poszczególnych mebli. Decydując się na renowację antyków musimy liczyć się z tym, że nie będzie ona małym wydatkiem. Natomiast odświeżenie lub przeróbka nowoczesnych mebli jest tańsza, niż zakup nowych modeli.

 

Zobacz także:

Czy warto inwestować w meble vintage?

Zobacz jak przeprowadzić renowację starego krzesła

Odwiedź nas na Facebooku: Loftdizajn i Instagramie: Loftdizajn

 

 

 

Similar Posts