renowacja krzesła krok po kroku
|

Zobacz jak przeprowadzić renowację starego krzesła

Renowacja krzesła krok po kroku

 

Renowacja krzesła wydaje się na pozór zadaniem prostym i łatwym, jednak kiedy zagłębimy  się w temat często okazuje się, że nie jest to takie łatwe jak na początku myśleliśmy. Samo zdjęcie tapicerki bywa katorgą. Następnie rozłożenie krzesła na części pierwsze,  oczyszczenie drewna, sklejenie z powrotem i ładne pomalowanie: bejcą, woskiem, lakierem…

 

 Wszystkie te kroki sprawiają, że niektórzy wymiękają. Ten proces jest tylko dla najwytrwalszych majsterkowiczów.

 

Jednak zacznijmy od początku…

 

Od czego zacząć renowację krzesła? Co może pójść nie tak?

 

renowacja krzeseł

 

Ocena stanu krzesła

Renowacja krzesła powinniśmy rozpocząć od oceny jego ogólnego stanu. W sytuacji jeśli drewno jest mocno spróchniałe i może zagrażać naszemu bezpieczeństwo warto poszukać innego egzemplarza. Mebel może posiadać również wybrakowania fragmentów drewna lub intarsji trudnych do uzupełnienia. 

 

sekrety renowacji krzeseł

 

Podczas oceny krzesła bierzemy pod uwagę jego obecną wartość oraz przybliżony czas, który potrzebujemy na wykonanie renowacji. Jeśli ten czas, będzie nas kosztował więcej od podobnych krzeseł po renowacji wtedy powinniśmy zastanowić się nad opłacalnością naszego przedsięwzięcia. 

Oczywiście mebel może mieć dla nas wartość sentymentalna. W takiej sytuacji sprawy mają się zupełnie inaczej – wszak mebel, który pamiętamy z domu dziadków ma zupełnie inną wartość niż ten znaleziony na śmietniku. 

 

ocena stanu krzesła do renowacji

 

Zastanówmy się również nad naszymi możliwościami. Jeśli niektóre prace nas przerastają wtedy również lepiej odpuścić temat (lub zlecić renowację zawodowcom). 

Ocenę krzesła mamy już za sobą, co dalej?

 

Jaki efekt chcemy uzyskać?

W kolejnym etapie warto zastanowić się nad sposobem wykończenia który zastosujemy.  Jeśli zależy nam na odsłonięciu słojów drewna krzesło powinno zostać rozłożone i dokładnie oczyszczone z nałożonych nań lakierów.

Jak usunąć lakier z mebli przeczytacie tutaj 

Jeśli natomiast zamierzamy pomalować krzesło farbą kryjącą (na przykład farbą kredową) wtedy etap rozkładania krzesła możemy pominąć.

Rozłożenie krzesła

Przy rozkładaniu  krzesła na części pierwsze. pomocny może być drewniany młotek. Na niektóre kleje dobrze działa strzykawka ze spirytusem.

 

drewniany młotek

 

Eliminujemy drewnojady

Jeśli krzesło posiada choć kilka dziurek po drewnojadach (potocznie kornikach) wtedy powinniśmy wstrzyknąć w dziurki  środek zwalczający. 

Szerzej o tym piszę w artykule:

Jak wytępić szkodniki?

Uzupełniamy wybrakowane elementy

Wszelkie brakujące fragmenty należy uzupełnić drewnem tego samego gatunku (najlepiej z tej samej epoki). Dziurki po drewnojadach wypełniamy natomiast szpachlówką lub pałeczkami woskowymi dobranymi pod kolor mebla.

Klejenie krzesła. Renowacja krok po kroku

Jeśli krzesło było rozłożone na części pierwsze to teraz pozostaje nam je skleić. Używamy do tego kleju do drewna oraz ścisków. Ważna uwaga. Zanim przystąpimy do klejenia zadbajmy o to, żeby usunąć resztki starego kleju z łączonych miejsc.

Mebel kleimy na równej powierzchni. Nadmiar kleju zbieramy wilgotną szmatką. Do ściśnięcia krzesła potrzebujemy długich ścisków. Na łączenie ścisku z stołkiem podłóżmy kawałek drewienka, który zapobiegnie uszkodzeniu stelażu krzesła. Pamiętajmy o tym, żeby wszystkie 4 nogi dotykały podłogi (a podłoże było równe).

Po ok 24 godzinach, kiedy klej wyschnie, możemy przystąpić do malowania. O sposobach wykończenia mebli przeczytasz w tym miejscu.

Jak pewnie zauważyliście pominąłem temat tapicerki. O tym jak tapicerować krzesło wkrótce napiszę osobny artykuł.

Similar Posts