Krzesło Aga. Co wiemy o tym projekcie?
renowacja krzesła krok po kroku
Zobacz jak przeprowadzić renowację starego krzesła
Show all

Jaki stolik kawowy wybrać?

Jaki stolik kawowy wybrać?

Stolik kawowy – jaki wybrać?

Wybór stolika kawowego wydaje się dość banalnym zadaniem. Przeglądasz inspiracje w Internecie, oferty sklepów i wybierasz to co przypada Ci do gustu. Jednak wielu z nas zdaje sobie sprawę, że wybór odpowiedniego stolika kawowego do naszego salonu nie jest tak oczywisty.

Przede wszystkim musimy dobrać odpowiedni rozmiar naszego przyszłego stolika kawowego, istotna jest zarówno szerokość jak i wysokość. Stolik kawowy musi mieć odpowiednie proporcje w stosunku do przestrzeni oraz musi współgrać z obecnymi już meblami. Stolik powinien pasować nie tylko do pomieszczenia, ale też do naszego stylu życia i naszej rodziny. A to dopiero początek, jest przecież wiele innych istotnych elementów, takie jak kolor ścian, styl mebli, dekoracje.

A zatem jak wybrać odpowiedni stolik kawowy? Przedstawiamy państwu pięć zasad, które pomogą spełnić marzenie o idealnym stoliku kawowym.

  1. Rozmiar ma znaczenie

Nic nie wygląda gorzej, niż stolik kawowy, który jest zbyt wysoki lub zbyt niski. Aby mieć pewność, że będziesz czuł się komfortowo korzystając ze stolika, upewnij się, że jego wysokość jest taka sama jak wysokość poduszek na sofie lub maksymalnie sześć centymetrów niższa.

 

  1. Pamiętaj o proporcjach

Jeśli pamiętasz już o tym, aby dobrać odpowiednią wysokość stolika powinieneś zwrócić także uwagę na jego proporcjonalność względem otoczenia. Stolik kawowy powinien mieć w przybliżeniu 2/3 długości sofy.

 

  1. Zachowaj balans

Rozpracowaliśmy już wysokość i długość stolika, a co z kształtem? Często wybieramy stoliki w kształcie kwadratu, prostokąta, okrągły lub owalny. Nie zważając na to jaki kształt najbardziej przypada Ci do gustu, musisz pamiętać, że stolik kawowy powinien znajdować się od 30 do 45 centymetrów od sofy. Stolik postawiony zbyt blisko lub zbyt daleko nie tylko zaburzy proporcje, ale też sprawi, że będziesz czuł się niekomfortowo siedząc na sofie. Pomiędzy stolikiem kawowym a telewizorem powinieneś zachować odstęp wynoszący od 60 do 80 centymetrów.

 

  1. Stolik wagi ciężkiej

Jedną z istotnych cech stolika kawowego jest jego masywność. Innymi słowy stolik kawowy powinien całkowicie pasować do mebli. Stolik kawowy nie powinien wyglądać topornie na tle mebli, lub wśród nich ginąć. Przestrzeń powinna być zbalansowana i proporcjonalna. Na przykład jeśli sofa w twoim salonie ma cienkie, wysokie nogi, powinieneś zastanowić się nad stolikiem, który jest postawiony na krótszych i grubszych nogach, lub jeśli sofa stoi bezpośrednio na ziemi powinieneś wybrać stolik kawowy na cienkich, lecz nie za wysokich nogach.

 

  1. Zastanów się nad własnymi potrzebami

Wybierając stolik kawowy powinieneś zastanowić się nad swoim stylem życiem oraz potrzebami Twojej rodziny. Potrzebujesz stolika z dużą powierzchnią? Lubisz grać w gry planszowe z przyjaciółmi w swoim salonie lub zapraszać znajomych na wieczorne seanse filmowe? Upewnij się, że stolik kawowy będzie umożliwiał komfortowe korzystanie z niego wszystkim, którzy będą zasiadać obok Ciebie. Masz tendencje do wykładania nóg na stolik, gdy oglądasz telewizję? Jeśli tak, to być może podnóżek będzie dla Ciebie lepszą opcją. Masz dzieci? Wybierz stolik kawowy, który nie ma ostrych krawędzi i nie jest zrobiony ze szkła.

 

Tuż przed wyprawą w poszukiwaniach idealnego stolika kawowego, powinieneś zastanowić się nad tworzywem, z którego powinien być wykonany. Oprócz klasycznego drewna  i szkła mamy do wyboru szkło akrylowe (tak wykonany stolik kawowy świetnie sprawdzi się w małych pomieszczeniach), marmur, trawertyn.

Powodzenia!