Jaki stolik kawowy wybrać?
|

Jaki stolik kawowy wybrać?

Stolik kawowy – jaki wybrać?

Wybór stolika kawowego wydaje się dość banalnym zadaniem. Przeglądasz inspiracje w Internecie, oferty sklepów i wybierasz to co przypada Ci do gustu. Jednak wielu z nas zdaje sobie sprawę, że wybór odpowiedniego stolika kawowego do naszego salonu nie jest tak oczywisty.

Przede wszystkim musimy dobrać odpowiedni rozmiar naszego przyszłego stolika kawowego, istotna jest zarówno szerokość jak i wysokość. Stolik kawowy musi mieć odpowiednie proporcje w stosunku do przestrzeni oraz musi współgrać z obecnymi już meblami. Stolik powinien pasować nie tylko do pomieszczenia, ale też do naszego stylu życia i naszej rodziny. A to dopiero początek, jest przecież wiele innych istotnych elementów, takie jak kolor ścian, styl mebli, dekoracje.

Przedstawiamy państwu pięć zasad, które pomogą spełnić marzenie o idealnym stoliku kawowym.

1. Odpowiedni rozmiar.

Wybierając stolik kawowy powinieneś zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość stolika, aby mieć pewność, że korzystanie z niego będzie komfortowe, a sam mebel funkcjonalny. Jedną z rad, jaką stosują dekoratorzy wnętrz, jest dobieranie wysokości stolika na podstawie wysokości sofy. Stolik powinien być takiej samej wysokości jak siedzisko fotela lub sofy, przy której będzie umieszczony, lub maksymalnie 6 centymetrów wyższy.

 

Stolik kawowy

Stolik kawowy Loft Figa

 

2. Stolik kawowy – pamiętaj o proporcjach

Kolejnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę to proporcjonalność stolika względem otoczenia. Stolik kawowy powinien mieć w przybliżeniu 2/3 długości sofy i naturalnie komponować się z wnętrzem. Zbyt duży lub zbyt mały stolik może zaburzyć proporcje pomieszczenia. Tuż przed wyprawą w poszukiwaniach idealnego stolika kawowego, powinieneś zastanowić się nad tworzywem, z którego powinien być wykonany. Oprócz klasycznego drewna  i szkła mamy do wyboru szkło akrylowe, marmur lub trawertyn.

 

Stolik kawowy

Stolik kawowy Loft Ben

3. Zachowaj balans

Rozpracowaliśmy już wysokość i długość stolika, a co z kształtem? Często wybieramy stoliki w kształcie kwadratu, prostokąta, okrągłe lub owalne. Nie zważając na to jaki kształt najbardziej przypada Ci do gustu, musisz pamiętać, że stolik powinien ładnie współgrać i komponować się z otoczeniem. W industrialnych wnętrzach świetnie sprawi się stolik z metalowymi elementami, w tych klasycznych, ten wykonany z naturalnego drewna.

 

Stolik kawowy. Ława loft TED

Ława Loft Ted

4. Stolik wagi ciężkiej

Stolik kawowy nie powinien wyglądać topornie na tle mebli, lub wśród nich ginąć. Przestrzeń powinna być zbalansowana i proporcjonalna. Na przykład jeśli sofa w twoim salonie ma cienkie, wysokie nogi, powinieneś zastanowić się nad stolikiem, który jest postawiony na krótszych i grubszych nogach, lub jeśli sofa stoi bezpośrednio na ziemi powinieneś wybrać model na cienkich, lecz nie za wysokich nogach.

 

Stolik kawowy Loft Figa

Stolik kawowy Loft Figa

5. Zastanów się nad własnymi potrzebami

Wybierając stolik kawowy powinieneś zastanowić się nad swoim stylem życiem oraz potrzebami Twojej rodziny. Potrzebujesz stolika z dużą powierzchnią? Lubisz grać w gry planszowe z przyjaciółmi w swoim salonie lub zapraszać znajomych na wieczorne seanse filmowe? Upewnij się, że stolik będzie umożliwiał komfortowe korzystanie z niego wszystkim, którzy będą zasiadać obok Ciebie. Masz tendencje do wykładania nóg na stolik, gdy oglądasz telewizję? Jeśli tak, to być może podnóżek będzie dla Ciebie lepszą opcją. Masz dzieci? Wybierz model, który nie ma ostrych krawędzi i nie jest zrobiony ze szkła.

 

Zobacz:

Jaki stolik kawowy wybrać? Poznaj 5 najpopularniejszych modeli

Odwiedź nas na Facebooku: Loftdizajn  i Instagramie: Loftdizajn

Similar Posts