Polski dizajn po 1989 roku. Relacja z wystawy.

Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po 1989 roku.

Fotel projektu Modzelewskiego RM58

Czasowa wystawa “Polski dizajn po 1989 roku. Z drugiej strony rzeczy” była dostępna dla zwiedzających w okresie od 6 kwietnia do 19 sierpnia 2018 r. w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Jako pasjonat dizajnu z lat 60-tych wystawę zwiedziłem… w ostatnim tygodniu przed zamknięciem. Nie wiedziałem czego dokładnie się spodziewać. Wydawać by się mogło, że temat ten mnie nie dotyczy.

 

Moje zdziwienie było niemałe, kiedy to przechadzając się po kolejnych, muzealnych pomieszczeniach, natrafiałem na obiekty, których się tu nie spodziewałem.

Może dlatego, że znałem je z życia codziennego: sygnalizator świetlny, ekspres do kawy, gniazdka elektryczne, drukarka fiskalna. Otaczało mnie to wszystko jednak myśl, że ktoś włożył swój czas i prace, żeby zaprojektować każdą z tych rzeczy nie była już taka oczywista.

Połączenie estetyki, jakości wykonania wraz z funkcjonalnością, skondensowane w jednym miejscu, było prawdziwą ucztą dla zmysłów.

Szczególnie urzekły mnie czarki do kawy inspirowane tradycją śląską, miejski plecak oraz futurystyczny fotel wyciągnięty wprost z filmów since-fiction.

Czarki inspirowane tradycją śląską
Czarki inspirowane tradycją śląską

Mam nadzieję, że zdążyliście zobaczyć wystawę „Polski dizajn po 1989 roku. Z drugiej strony rzeczy”, ponieważ nie wiem, kiedy następnym razem będzie możliwość zobaczenia w Krakowie podobnego miejsca. Może w hotelu Cracovia powstanie takie miejsce.

O planach odnośnie hotelu Cracovia przeczytacie tutaj

[divider height=”30″ style=”default” line=”default” themecolor=”1″]

Fotel teddy bear. Polski dizajn po 1989 roku. Polski dizajn  Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po 1989 roku.Modernistyczny fotel polskiej produkcjifotografia dla https://loftdizajn.plWystawa "Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po 1989 roku".Marian Sigmund projekt krzesłahttps://loftdizajn.pl Poduszki STONELaser krzyżowy polskiego projektu

[divider height=”30″ style=”default” line=”default” themecolor=”1″]

Serwis do kawy Dorota

proj. Lubomir Tomaszewski 1961 rok

Serwis do kawy Dorota proj. Lubomir Tomaszewski 1961 rok

[divider height=”30″ style=”default” line=”default” themecolor=”1″]

Fotel „Altair”

projekt: Grzegorz Niwiński, Jerzy Porębski, r. 2016

Fotel "Altair" , projekt: Grzegorz Niwiński, Jerzy Porębski, r. 2016

[divider height=”30″ style=”default” line=”default” themecolor=”1″]

Przeczytaj także:

Meble industrialne do salonu

Rejmund Hałas projekty

Fotel Uszak po renowacji

Similar Posts