mieszkania loftowe

Mieszkania loftowe. Sprawdź co musisz wiedzieć o loftach

Pomysł na mieszkania loftowe narodziły się w Stanach Zjednoczonych. Jest to związane z przekształcaniem pofabrycznych budynków na cele mieszkalne. Do tego jeszcze wrócimy w dalszej części artykułu. 

Teraz spróbujmy odpowiedzieć  na pytanie co obecnie oznacza  MIESZKANIE W STYL LOFT.

Styl loft (loftowy) to nazwa nowoczesnego stylu miejskiego w aranżacji wnętrz.  Styl ten charakteryzuje się dużą otwartością przestrzeni oraz elementami przemysłowymi. 

Wysokie sufity, surowe ściany z cegły, odsłonięte belki i rury, betonowa podłoga etc. wszystko to wyznaczniki mieszkań w stylu loft/industrial.

Mieszkania loftowe – od starych fabryk do nowoczesnych mieszkań

 

 

mieszkania loftowe

 

W dzisiejszych czasach ten styl jest głównym trendem w wystroju wnętrz. Jest niezwykle popularny zarówno w Stanach Zjednoczonych skąd pochodzi, jak i w Europie.  Praktyczność, pomysłowość, minimalizm, brak skrępowania i ograniczeń – to cechy, które są kojarzone z przestrzeniami loft. Dlatego często wybierają je kreatywni, kochający wolność ludzie. 

Pomimo tego, że ten rodzaj wystroju wnętrz charakteryzuje się prostotą i surowością, co teoretycznie nie powinno pociągać za sobą dużego budżetu, jest uważany za jeden z najdroższych stylów w designie.

 

loft wystój wnętrz

Mieszkania typu loft  – geneza

Zaczątki stylu loft pochodziły z przemysłowych dzielnic Manhattanu z lat 40-tych. Wraz z gwałtownym wzrostem cen gruntów w śródmieściu przedsiębiorstwa przemysłowe zostały zmuszone do przeniesienia produkcji na przedmieścia.

Puste budynki sprzedano za grosze. Przedstawiciele nowojorskiej bohemy natychmiast je wykorzystali, tworząc w nich swoje dzieła oraz organizując wystawy.

 

stół industrialny do przestrzeni loft

 

Wkrótce mieszkania te stały się bardzo popularne a ich ceny znacznie wzrosły ze względu na dogodną lokalizację, przestronność i niepowtarzalny urok miejski. W ten sposób opuszczone tereny fabryczne i magazynowe przekształciły się w luksusowe mieszkania typu loft. 

Po Stanach Zjednoczonych światowy kryzys zaszokował większość europejskich miast. Budynki przemysłowe uwolniły centralne ulice. Puste pomieszczenia zaczęły być przebudowywane na mieszkania, kierując się nowym, modnym trendem.

 

Meble industrialne

Styl loft w aranżacji wnętrz – ogólna charakterystyka

Słowo „poddasze” oznacza dosłownie strych, najwyższe piętro magazynu lub budynku fabrycznego. Rzeczywiście, wnętrza typu loft początkowo przypominają warsztat lub manufakturę.

Loft to zazwyczaj duża, otwarta przestrzeń charakteryzująca się:

  • Wysokimi sufitami
  • Brakiem ścianek działowych
  • Surowość wykończenia – cegłą, beton, fragmenty metalu
  • Dwa poziomy w jednej przestrzeni
  • Industrialnym wyposażeniem (meble, oświetlenie, dekoracje)
  • Widoczne elementy instalacji wentylacyjnej lub elektrycznej
  • Zwykle mieszkania loft mają nie mniej niż sto metrów kwadratowych
  • Jest obficie wypełniona naturalnym światłem słonecznym, wpadającym do środka przez ogromne okna.

W mieszkaniach loftowych izoluje się jedynie łazienkę, sypialnię i pomieszczenia gospodarcze, przegrodami lub ściankami działowymi. Toaleta jest zazwyczaj wydzielona w osobnej przestrzeni, natomiast wanna może znajdować się bezpośrednio w części sypialnej.

 

przykład wykorzystania dodatków vintage oraz loft w wystroju wnętrz

 

Harmonijne połączenie różnych rozwiązań architektonicznych jest podstawową koncepcją tego stylu.

W loftach elementy z przeszłości (surowe cegły, metalowe schody, drabinki, systemy wentylacyjne, które są widoczne) w naturalny sposób komponują się z elementami nowoczesnego wyposażenia, systemów oświetleniowych oraz mebli industrialnych.

 

Przeczytaj także

Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po 1989 roku

Metalowe krzesła z peerel. Meblomet

Meble industrialne do salonu

Jak usunąć farbę z metalu?

 

Zapraszamy także na nasz fb

Loftdizajn

Similar Posts