Jak usunąć lakier z mebli na wysoki połysk - narzędzia

Jak usunąć lakier z mebli na wysoki połysk? Poznaj niezawodny sposób

Jak usunąć lakier z mebli na wysoki połysk?

 

Meble z PRLu charakteryzują się wykończeniem grubą warstwą lakieru poliuretanowego. Jak usunąć lakier z mebli wykończonych na wysoki połysk? Po co w ogóle usuwać stary lakier? O tym w poniższym artykule.

Meble w PRLu wykończone na wysoki połysk po dziś dzień zdobią nasze mieszkania.

Jedną z wad lakierów stosowanych w tamtym okresie jest tendencja do pękania.  Drugim minusem jest uciążliwość związana z jego usuwaniem podczas renowacji. Gruba i twarda warstwa lakieru niespecjalnie daje się szlifować. Środki chemiczne też nie radzą sobie najlepiej.

 

Jak usunąć lakier z mebli na wysoki połysk skrobak

 

Jednak coś co może być wadą w jednym przypadku, w innym może być zaletą. Rysy, które przez lata powstały na warstwie lakieru często są powierzchowne. Dlatego w wielu przypadkach wystarczy je zeszlifować papierem ściernym o bardzo drobnej gradacji.

Następnie należy wypolerować bawełnianą szmatką z pastą polerską do lakierów. Gotowe! Taki zabieg  wystarczy, żeby się pozbyć brzydkich zarysowań. Zaoszczędzi nam także trudu związanego kompletnym usuwaniem lakieru 🙂

 

renowacja mebli z prl wysoki połysk

 

Co jednak jeśli rysy są na tyle głębokie że polerowanie nie wystarczy?

W takim przypadku należy zamaskować uszkodzenie. Można to zrobić na przykład pałeczkami woskowymi o odpowiednio dobranym kolorze.  Taki zabieg tylko wtedy ma sens jeśli mebel jest w dobrym stanie.

 

W sytuacji kiedy mebel nadaje się do kompletnej renowacji, powinniśmy zebrać cały lakier.  Usuwanie lakieru z mebli z wykończonych na wysoki połysk jest zadaniem bardzo czasochłonnym.  

Narzędzia – usuwamy lakier z mebli wykończonych na wysoki połysk

 

Jak usunąć lakier z mebli na wysoki połysk - narzędzia

 

Najlepszymi narzędziami wg mnie do usuwania lakieru jest szpachelka/cyklina oraz opalarka.  Zestawienie tych dwóch narzędzi, chęci oraz odrobina cierpliwości potrafią zdziałać cuda. 

Przygotowanie do  usuwania lakieru

Lakier podgrzewany opalarką wydziela trujące substancje. Dlatego warto zabieg ten wykonywać na otwartym powietrzu.  Jeśli nie mamy takiej możliwości, koniecznie zaopatrzmy się w porządną maskę przeciwpyłową, najlepiej z filtrem węglowym. 

 

Zasady BHP – Jak usunąć lakier z mebli wykończonych na wysoki połysk?

 

Przygotujmy szpachelkę opalarkę oraz grube rękawice. Gorący podmuch powietrza może przypalić nie tylko lakier, ale również naszą skórę. Podczas wszystkich prac renowatorskich, zawsze miejmy na uwadze zasady BHP. 

 

Jak usunąć lakier z mebli na wysoki połysk opalarka

 

Opalarkę trzymamy w odległości około 20 cm od miejsca usuwania lakieru. Po chwili, podgrzany lakier zaczyna lekko pęcznieć,  wtedy należy go zdrapać szpachelką. Jeśli robimy ten zabieg pierwszy raz będziemy potrzebować trochę czasu zanim dojdziemy do wprawy.  Z czasem jednak wszystkie etapy będziemy wykonywać automatycznie. 

Ważne! Uważaj żeby nie przypalić okleiny. Wymiana okleiny jest dość zaawansowanym procesem, dlatego warto potrenować wcześniej użycie opalarki na niepotrzebnym kawałku mebla pokrytym lakierem poliuretanowym.

Podczas  ściągania spęczniałego lakieru  uważajmy, żeby nie uszkodzić okleiny meblowej.  Jeśli przypadkiem zdrapaliśmy fragment okleiny to odłóżmy go do schowka (po zakończeniu prac przykleimy klejem do drewna w  wybrakowane miejsce).

 

Jak usunąć lakier z mebli na wysoki połysk praca cyklina

 

Praca z opalarką i szpachelką jest raczej dla cierpliwych osób. Jest to zadanie dość czasochłonne. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z większym meblem.  Wtedy cała operacja może nam zająć nawet kilkanaście godzin.

 

Po usunięciu wierzchniej warstwy lakieru,  mebel należy przeszlifować (papierem o gradacji powyżej 180). Ma to na celu usunięcie drobnych pozostałości lakieru oraz przygotowanie pod warstwę wykończeniową. 

 

unuwanie lakieru z mebli prl

Interesujesz się renowacją mebli? 2 ważne sprawy

  • Jeśli chcesz trochę zgłębić temat renowacji mebli zachęcam Cię do zakupu książki Renowacja. Metody konserwacji antyków i starych przedmiotów. To już ostatnie sztuki tej kultowej pozycji.
  • Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zrobienia webinaru z tematu renowacji mebli. W związku z tym, zbieram bazę pytań oraz problemów, które mógłbym w trakcie webinaru rozwiązać. Odpowiedz proszę na jedno pytanie:

Jakie jest Twoje największe wyzwanie w renowacji mebli?

Odpowiedź prześlij proszę na mojego maila [email protected]

Jeśli chcesz, napisz mi w tym mailu również jaki mebel chcesz odnowić, jaki efekt chcesz uzyskać, a ja podzielę się z Tobą moimi wskazówkami.

Z renowacyjnymi pozdrowieniami

Konrad Piech

 

Powodzenia!

Przeczytaj także:

Jak usunąć stary lakier z mebli? 5 niezawodnych sposobów

Jak naprawić meble pogryzione przez psa

Jak pozbyć się kornika z drewna?

Jak usunąć farbę z metalu? 4 sprawdzone sposoby

Similar Posts