własne studio fotograficzne
|

Własne studio fotograficzne krok po kroku

Budowa krok po kroku własnego studia fotograficznego

Zbudowanie własnego studia fotograficznego było od dawna jednym moich niespełnionych marzeń. Początek listopada był aktywnym okresem, w którym znalazłem mimo wszystko czas na spełnienie jednego tych marzeń. Postanowiłem przerobić poddasze, na którym niegdyś mieszkałem, na domowe, własne studio fotograficzne.

 

„Dan ubzdurał sobie, by w niewielkim pomieszczeniu obok punktu ksero urządzić studio fotograficzne. W poniedziałek Ryan otrzymał zadanie pomalowania ścian. Praca ta nie wydawała mu się wcale taka zła”

Charlotte Link, Lisia dolina

 

Budowa domowego studia fotograficznego
Bodźcem do budowy własnego studia było żmudne, czasochłonne i każdorazowe rozstawianie akcesoriów do fotografowania

Systemy w biznesie – domowe studio fotograficzne

 

„Wcześniej na samą myśl o przesuwaniu mebli, rozkładaniu statywów, tła, lamp etc. odechciewało mi się  fotografii…”

 

Domowe studio fotograficzne to jeden z systemów, które postanowiłem stworzyć. Teoretycznie nie musiałem budować od razu studia fotograficznego, żeby robić świetne fotografie perełek do naszego sklepu PRL. Jednak prowadzenie biznesu nauczyło mnie, że wszystko powinno mieć swoje miejsce

Ponadto domowe studio fotograficzne to nie tylko szereg możliwości, które doceni każdy fotograf, ale przede wszystkim duże ułatwienie z rozpoczęciem pracy. Wcześniej na samą myśl o przesuwaniu mebli, rozkładaniu statywów, tła, lamp etc. odechciewało mi się  fotografii. I tak przez lata gromadziłem fajne perełki, ale nie miałem czasu na robienie zdjęć. Teraz miało wszystko się zmienić…

 

pierwsze krok - przemalowanie czarnej ściany
Pracę rozpocząłem od przemalowania jedynej prostej ściany na biało

Studio fotograficzne zrób to sam!

Wbrew pozorom stworzenie studia fotograficznego na poddaszu nie należało do najłatwiejszych zadań. Przede wszystkim poddasze charakteryzuje się skosami. Brak prostych ścian i kątów jest problematyczny w fotografii produktowej. Postanowiłem to rozwiązać – krok po kroku. 

 

Własne studio fotograficzne na poddaszu – krok po kroku

Pierwszym krokiem było więc postawienie dodatkowej ścianki, która podzieliła pomieszczenie na dwie strefy – tą przeznaczoną do tworzenia fotografii oraz tą, w której będę mógł pracować przy komputerze.

 

 

budowanie ścianki do fotografii produktowej

 

Użyłem do tego drewnianych kantówek oraz płyty G-K. Do montażu użyłem kołków oraz kątowników ciesielskich. Zakres prac wyglądał następująco:

  1. Belki przymocowałem do podłogi oraz ściany
  2. Przykręciłem kantówki pionowe, a następnie kantówkę górną
  3. Płytę kartonowo-gipsową przykręciłem wkrętami do drewna, które od razu zaszpachlowałem
  4. Następne go dnia ściany wyszlifowałem, zagruntowałem i pomalowałem na biało
  5. Ściankę wzmocniłem za pomocą dwóch drewnianych desek
  6. Podłoga została pokryta kartonami, które także pomalowałem na biało

Biała ściana odbija światło, dzięki czemu fotografowane przedmioty będą lepiej oświetlone. Ponadto biały kolor jest naturalnym tłem, które nadaje się do fotografowania większości przedmiotów.

Wzmocnienie w postaci desek,  posłuży również do wieszania fotografowanych przedmiotów lub mocowania akcesoriów fotograficznych. 

Efekt końcowy nie wygląda może oszałamiająco, ale z pewnością spełni moje oczekiwania.

 

domowe studio fotograficzne
Duże okno z prawej strony jest dobrym źródłem światła dziennego. W okresie letnim jest wystarczające. W zimie muszę wspierać się lampami oraz statywem.

 

Wyposażenie domowego studia fotograficznego

W wyposażeniu naszego studia fotograficznego znajdują się 3 parasolki – dwie transparentne i jedna srebrna, 1 softbox, kilka statywów oświetleniowych, a także teleskop do zawieszania tła.

Dodatkowo mamy 1 luźna płytę kartonowo-gipsową, w której jedna strona pomalowana jest na biało, a druga na czarno. Płyta będzie służyła jako dodatkowe tło. 

Mój nierozłączny zestaw do fotografowania to lustrzanka cyfrowa, dwie lampy reporterskie, dwa obiektywy oraz statyw. 

 

domowe studio fotograficzne_krok po kroku

 

Stworzenie własnego studia fotograficznego było zawsze moim niespełnionym marzeniem. Teraz, kiedy opuściłem moje poddasze, mogłem w końcu je spełnić.

Jako pierwsze w moim nowym studiu zostały sfotografowane prototypy mebli, które w najbliższym czasie trafią do sklepu Loftdizajn.

Wpis „własne studio fotograficzne krok po kroku” zapoczątkował regularną serię na naszym blogu pt.: „Zapiski przedsiębiorcy-rzemieślnika”. W tej kategorii będę opisywał bieżącą działalność w Loftdizajn od strony kuchni. Jeśli chcesz być informowany o kolejnych wpisach, zapisz się na nasz newsletter.

[button title=”Chcę się zapisać” link=”https://mailchi.mp/4fc20b34277a/loftdizajn-blog” target=”_blank” align=”” icon=”” icon_position=”” color=”” font_color=”” size=”2″ full_width=”” class=”” download=”” rel=”” onclick=””]

 

Poniżej kilka pierwszych aranżacji zrobionych w nowym studio

 

regał sfotografowany w domowym studio fotograficznym

 

Krzesło Aga, Chierowski

Krzesło loft lata 70

Similar Posts