Jak wyposażyć warsztat?

Jak wyposażyć warsztat?

Gdzie umiejscowić i jak urządzić warsztat?

jak wyposażyć warsztat domowy

1. Czy jest mi potrzebny własny warsztat?

Posiadanie własnego warsztatu jest marzeniem każdego prawdziwego majsterkowicza. Jest to miejsce gdzie można nie tylko naprawić złamaną nogę od krzesła, ale także spotkać się i porozmawiać  z przyjaciółmi przy piwie. Ponadto posiadanie warsztatu ma zalety czysto organizacyjne a prace typu ZRÓB TO SAM najbardziej cieszą. Magazynowanie narzędzi w przypadkowych miejscach, uszkodzone podłogi i zabrudzone ściany zaistniałe w wyniku drobnych napraw, to wszystko może doprowadzić ciebie lub twoją małżonkę do szewskiej pasji.

2. Wybór miejsca na warsztat

Pewnie zastanawiacie się, jakie miejsce jest najlepsze na urządzenie warsztatu. Myślę, że każde będzie lepsze od przerobionej na jego potrzeby kuchni czy salonu. W „miejskiej dżungli” najlepszymi miejscami są garaż lub piwnica. Jeśli znajdują się one w budynkach wielorodzinnych lub blokach, będziemy musieli wziąć pod uwagę ograniczenia związane z ciszą nocną oraz stosunkami dobro sąsiedzkimi. W komfortowej sytuacji są posiadacze domków jednorodzinnych, szczególnie tych z dużymi garażami oraz wysokimi piwnicami. Na warsztat możemy przerobić także budynki, które lata świetności mają już za sobą, tj. stodoły, czy też budynki gospodarcze.

Jeśli nie posiadamy żadnego z wyżej wymienionych pomieszczeń, zawsze możemy wybudować altanę warsztatową. Pracownie najlepiej umiejscowić na parterze. Jest to praktyczne ze względów logistycznych.

jak wyposażyć warsztat?

3. Oświetlenie, wentylacja, ogrzewanie

Dobrze oświetlone i wentylowane miejsce pracy to podstawa dobrego samopoczucia w miejscu pracy. Robiąc plan oświetlenia oraz elektryki swojej manufaktury, weźmy pod uwagę to gdzie będzie znajdowało się nasze stanowisko pracy. W tym miejscu warto zainstalować mocniejsze oświetlenie oraz dodatkowe gniazdka.

Warsztat jest miejscem, w którym często coś malujemy lub szlifujemy. Chemikalia oraz pył działają destruktywnie na nasz układ oddechowy. Dlatego w naszej pracowni warto wstawić duże, otwierane okna z nawiewnikami. Dodatkowo bardzo przydaje się wyciąg trocin lub odkurzacz przemysłowy, który wciągnie większość pyłów wydobywających się z naszych szlifierek np. podczas usuwania starego lakieru.

Montaż odpowiedniej wielkości kaloryfera lub kozy opalanej drewnem to w naszych warunkach klimatycznych kolejny ważny element.

 

4. Wyposażenie warsztatu

Przejdźmy do najważniejszej kwestii: Jak wyposażyć warsztat domowy? Najważniejszym elementem naszego miejsca pracy jest stół. To na nim będziemy wykonywać większość prac. Solidny stół warsztatowy możemy wykonać sami z palet lub kilku kantówek oraz sklejki. Meble najlepiej industrialne, wytrzymają dłużej. Pracując głównie z drewnem warto zaopatrzyć się w stół stolarski (Olx, używane ok. 600 zł). Elektronarzędzia, od których ja rozpocząłem przygodę z majsterkowaniem to wkrętarka, piła tarczowa, wiertarka, szlifierka kątowa oraz szlifierka oscylacyjna. Niektóre z tych narzędzi możemy przymocować do stołu warsztatowego za pomocą specjalnych uchwytów lub ścisków. Nad całą resztą manualnych narzędzi nie będę się rozpisywał z tego względu, że jest ich naprawdę dużo. Każdy majsterkowicz sam z czasem odkryje, których narzędzi jeszcze potrzebuje.

jak wyposażyć warsztat?

5. Organizacja warsztatu

Ważnym elementem w wyposażeniu warsztatu są regały oraz szafki do przechowywania narzędzi. Dobrym pomysłem jest przygotowanie tablicy na, której będą umieszczone najważniejsze narzędzia. System małych kuwet na śrubki, nakrętki, wkręty też bardzo ułatwia pracę.

Pamiętajcie. Najważniejsza kwestia przy urządzaniu warsztatu to łatwa i szybka dostępność narzędzi, z którymi pracujemy najczęściej. Ważne też jest oznaczenie miejsc, w których moją się zawsze znajdywać. Utrzymywanie porządku w warsztacie, to również bardzo istotna sprawa. Szczególnie przestrzeni w której się najczęściej przemieszczamy i pracujemy.

Similar Posts