Renowacja starej lampy. Zobacz krok po kroku

 Jak odnowić starą lampę?

 

Renowacja starej lampy może nam przynieść wiele satysfakcji i radości. Są różne podejścia do odnawiania starych rzeczy.  Niektórzy  preferują renowacje zgodna z oryginałem. Tym osobą będzie zależało na tym, żeby zachować jak najwięcej szczegółów. Poszczególne elementy raczej będą naprawiane, niż wymieniane. 

Inni natomiast dopuszczają niewielkie odstępstwa od pierwowzoru jak np. zmiana koloru.

Trzecia grupa lubi odmieniać przedmioty nie do poznania, często zmieniając także jego przeznaczenie. 

Osobiście jestem zwolennikiem dwóch pierwszych podejść. Jednak w sytuacji, kiedy  mam  do czynienia z przedmiotem, który nie przedstawia wartości kolekcjonerskiej dopuszczam trzecie podejście. Mówimy wtedy o tzw. upcyklingu.

Renowacja metalowej  lampy

W zależności od tego jak bardzo lampa jest uszkodzona zastosujemy inne techniki naprawcze. 

Jak usunąć drobne rysy z metalowej powierzchni?

W sytuacji,  jeśli lakier jest tylko trochę porysowany możemy go wypolerować za pomocą papieru ściernego  oraz pasty polerskiej.

Najpierw użyjemy papieru o gradacji 200, następnie: 500, 1500, 3000.  Zarysowania szlifujemy ręcznie.  Następnie używamy pasty polerskiej oraz filcu, za pomocą, których eliminujemy pozostałe różnice.

Czy można usunąć głębokie rysy na lakierze? 

W sytuacji kiedy  zadrapanie jest na tyle głębokie, że został uszkodzony także metal musimy przygotować się na lakierowanie całej lampy. 

W tej sytuacji mamy 2 rozwiązania: 

  1. usunięcie całego lakieru z lampy. Więcej o tym przeczytacie w artykule: Jak usunąć lakier z metalu?
  2. zaszpachlowanie oraz zmatowienie całej powierzchni, starego lakieru

Zarówno w pierwszym jak i drugim przypadku lampę powinniśmy odtłuścić przy pomocy np. benzyny ekstrakcyjnej a następnie pomalować: najpierw podkładem, następnie baza. Jeśli chcemy dodać lampie blasku, będziemy musieli dodatkowo nałożyć trzecia warstwę lakieru bezbarwnego.

Wskazówka

Jeśli jesteś fanem industrialnych surowych materiałów, nie musisz lakierować lampy. Wystarczy że zabezpieczysz ją woskiem mikrokrystalicznym lub bezbarwnym lakierem do metalu.

Jak wymienić kabel zasilający w lampce?

Kabel zasilający wymieniam tylko w sytuacji, kiedy ten jest uszkodzony. Oczywiście zanim zdecyduje się pozostać przy starym kablu, sprawdzam czy wszystko jest z nim w porządku. Jeśli jest zaśniedziały oraz posiada przetarcia, staram się odzyskać chociażby włącznik.

Kilka porad jak wymienić kabel w starej lampie?

Nigdy nie robimy żadnych napraw pod napięciem – upewnij się że wtyczka jest odłączona od zasilania.

Korzystaj z telefonu podczas wymiany – rób zdjęcia, dokumentuj kolejne etapy prac. Niektóre włączniki wbrew pozorom, są dość skomplikowane, dlatego warto uwiecznić zanim coś odkręcimy. 

Do pracy będziemy potrzebować: śrubokręt płaskie, gwiazdkowy, nożyk oraz obcinaczki do kabla.

Kiedy już pozbędziemy się starego kabla, przystępujemy do przykręcenia nowego przewodu. Zdjęcia, które zrobiliśmy będą naszym przewodnikiem.

 

Similar Posts