jak odkręcić zapieczoną śrubę

Jak odkręcić zapieczoną śrubę? Renowacja foteli i krzeseł

Jak odkręcić zapieczoną śrubę, zardzewiałego wkręta?

Jednym z koszmarów, który często przytrafia mi się podczas renowacji mebli z okresu PRL jest problem z odkręceniem śrub czy wkrętów z uszkodzoną główką w fotelach i krzesłach.  Nie raz dostawałem z powodu zapieczonych wkrętów szewskiej pasji. Z czasem jednak poznałem kilka sposobów, które pomagają uporać się z najmocniej przykręconymi, zardzewiałymi, wyrobionymi i “zjechanymi” śrubami. 

Zdaje sobie sprawę, z różnic pomiędzy wkrętami i śrubami, jednak na potrzeby niniejszego artykuły będę tych nazw używał często zamiennie 😉

Poniżej przedstawiam kilka domowych sposobów na uporanie się z  śrubami i wkrętami na pierwszy rzut oka nie do odkręcenia.

 

śruby fotel 366
śruby od fotela 366

 

1.Zastosuj odpowiednio dopasowany śrubokręt

Meble z okresu PRL były skręcane zazwyczaj na śrubach/wkrętach na płaski śrubokręt. Jeśli użyjemy do tego za małego śrubokręta to łebek nam się obrobi i wtedy jeszcze bardziej skomplikujemy sytuacje. Zastosowanie odpowiednio dopasowanego śrubokręta powinno zadziałać.

 

Jak odkręcić wkręt z zepsutym gwintem

 

2. Podłóż kawałek gumy pod śrubokręt

Jeśli pomimo zastosowania odpowiedniego rozmiaru śrubokręta, ten wciąż “ślizga się” po śrubie to spróbujmy podłożyć gumową rękawiczkę pod końcówkę śrubokręta. Ten patent powinien zwiększyć przyczepność naszego narzędzia do podłoża, pozwalając nam tym samym odkręcić wkręt.

Jak odkręcić śrubę która mocno trzyma?

3. WD40 odpowiednie na wszystko? 

Środek WD40 znamy chyba wszyscy. Jest stosowany do usuwania plam, smarowania i wielu innych czynności. Spryskaj śrubę środkiem, pozostaw na kilka minut i spróbuj odkręcić ponownie.

4. Podgrzej śrubę

Co jeśli powyższe metody nie działają? Najprawdopodobniej masz do czynienia z zawodnikiem wagi ciężkiej-zapieczonej. Istnieje także możliwość, że  śruba została dodatkowo przyklejona. Podgrzanie śruby spowoduje, że metal się rozszerzy i poluzuje na gwincie. Klej także powinien puścić. Użyj do tego lutownicy. Jeśli śruba jest duża, a fragment cały metalowy możesz zastosować mały palnik. Stosuj tą metodę z zachowaniem zasad BHP, usuń łatwopalne rzeczy z pobliża i uważaj żeby nie zaprószyć ognia.

Jak odkręcić wkręt z zepsutym gwintem w krześle/fotelu

5. Zmień rozmiar śruby lub klucza

Czasami zdarzyć się może, że śruba jest mocno wyrobiona na gwincie. Wtedy warto spróbować użyć mniejszego klucza, a w przypadku wkrętów większego śrubokręta. Jeśli większy śrubokręt lub klucz nie pasuje, natnij ją dremelem. 

6. Użyj klucza udarowego

Użycie klucza lub zakrętarki z funkcją udaru często pomaga z wykręceniem starych wkrętów i śrubek. Dopilnuj, żeby użyta nasadka była odpowiedniego rozmiaru.

7. Kiedy wszystko zawodzi

Co jeśli pomimo powyżej podanych sposobów na odkręcenie śruby, ta wciąż ani nie drgnie? Możesz śrubę rozwiercić, przepiłować albo… dać sobie spokój. W końcu nie każda część fotela czy krzesła musi zostać rozkręcona w celu oczyszczenia. Jeśli masz do czynienia z śruba w samochodzie, gdzie wymiana części jest konieczna w celu dalszej naprawy, skorzystaj w rozwiertaków. 

Similar Posts