jak dbać o meble drewniane blat wykończony woskiem
|

Meble drewniane – jak o nie dbać? Poznaj 5 sposobów

Drewniane meble to synonim elegancji, solidności oraz wytrzymałości. Meble wykonane z drewna to inwestycja na lata, jednakże musimy pamiętać, że drewno to naturalne tworzywo wymagające odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli więc chcemy, aby nasze drewniane meble pomimo upływu czasu wciąż pięknie się prezentowały musimy o nie odpowiednio zadbać.

 

Jak dbać o drewniane meble?

Opierając się na naszym doświadczeniu w pielęgnacji oraz konserwacji mebli drewnianych sporządziliśmy dla Ciebie 5 niezawodnych wskazówek, które pomogą Ci w odpowiednim użytkowaniu oraz pielęgnacji drewnianych mebli. Pamiętając o tych paru prostych zasadach przedłużysz trwałość oraz atrakcyjność każdego drewnianego mebla.

 

1. Konwersacja mebli drewnianych 

Konwersacja mebli drewnianych to bardzo ważny aspekt, którego nie możemy pominąć. Musimy zwrócić uwagę na warstwę wierzchnią mebla, ponieważ to właśnie od niej będzie zależeć pielęgnacja. Inaczej pielęgnuje się meble lakierowane, woskowane, czy te pokryte olejem. Przed przystąpieniem do konwersacji należy dokładnie wyczyścić mebel z kurzu i brudu. Rysy i przebarwienia na powierzchni mebla możemy usunąć za pomocą papieru ściernego, a następnie dokładnie usunąć pył.

Konwersacja mebli powinna być przeprowadza regularnie, najlepiej co kilka miesięcy. Meble lakierowane konwersujemy przeznaczonymi do tego preparatami, które przywracają blask lub matowią powierzchnię. Konwersacja mebli wykończonych woskiem i olejowanych powinna mieć miejsce ok 2 razy w roku. Systematyczna konwersacja drewnianych mebli sprawia, że ich powierzchnia staje się twardsza i bardziej odporna na mechaniczne uszkodzenia, a ponadto ułatwia ich czyszczenia.

 

konwersacja drewnianych mebli

Regał industrialny

 

2. Jak dbać o meble drewniane? Zadbaj o odpowiednią temperaturę

Jedną z najważniejszych rzeczy o jakich musimy pamiętać posiadając meble drewniane, to umieszczenie ich w odpowiedniej odległości od źródła ciepła. Meble drewniane nie powinny być ustawione bezpośrednio przed kaloryferem czy kominkiem. Wysoka temperatura ma negatywny wpływ na stan drewnianych mebli. W przypadku ogrzewania podłogowego meble powinny zostać ustawione na filcowych nakładkach.

 

3. Jak dbać o meble drewniane? Uważaj na wodę

Drewno wchłania wilgoć, dlatego tak ważne jest dbanie o to, aby meble nie zostały zalane. Meble nie powinny być myte obficie wodą, a w przypadku rozlania płynu, należy szybko i dokładnie je wytrzeć. Powinniśmy także zwrócić uwagę na wilgotność pomieszczenia, która powinna oscylować w granicach 60%, natomiast temperatura w 15°C-30°C.

 

jak dbać o meble drewniane

Stolik kawowy Loft Figa

 

4. Używaj odpowiednich środków czyszczących

Warto zadbać o to, aby na meblach nie zalegał kurz, który może wniknąć w ich strukturę. Do czyszczenia mebli drewnianych powinniśmy używać suchej ściereczki z mikrofibry. Stosując środki czyszczące pamiętaj o właściwym dobrze preparatu do mebla, w zależności od tego czy mebel jest woskowany, olejowany, lakierowany lub malowany. Ponadto unikaj środków w aerozolu i nigdy nie nanoś preparatu bezpośrednio na mebel.

Podczas czyszczenia korzystaj z innej ściereczki do nanoszenia środka czyszczącego i ściereczki do usunięcia rozpuszczonego brudu. Po usunięciu kurzu i brudu oraz wyschnięciu mebla nałóż czystą ściereczką środek pielęgnujący, a po upływie kilku minut usuń nadmiar preparatu i wypoleruj drewno.

 

jak dbać o drewniane meble

Krzesło typ 200-190. Ponadczasowy projekt Rejmunda Hałasa

 

5. Używaj podkładek pod kubki i naczynia

Posiadając meble drewniane musimy pamiętać o tym, aby nie stawiać bezpośrednio na powierzchni mebla gorących naczyń. Odbite spody od kubków to ostatnie, co chcemy zobaczyć na powierzchni naszego mebla, dlatego pamiętajmy o korzystaniu z podkładek.

 

Zobacz także:

Renowacja mebli – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Czy warto inwestować w meble vintage?

Odwiedź nas na Facebooku: Loftdizajn

Similar Posts