Jak usunąć farbę z metalu?

Jak usunąć farbę z metalu? 4 sprawdzone sposoby

Przystępując do renowacji starej szafki medycznej, metalowego taboretu lub innego mebla industrialnego, już na początku musimy zadać sobie pytanie: Jak usunąć farbę z metalu? Jeśli mebel został dobrze polakierowany i był przechowywany w odpowiednich warunkach, zadanie to może okazać się nie lada wyzwaniem.

 

jak usunąć rdze z metalu?

 

Paradoksalnie powierzchnia mebla industrialnego, który był przechowywany w gorszych warunkach będzie łatwiejsza do zeszlifowania. Oczywiście pod warunkiem, że nie ma głębszych ognisk rdzy, których usunięcie będzie równie czasochłonne.

Poniżej przedstawiam listę narzędzi, które mogą okazać się niezbędne podczas renowacji stali.

Jak usunąć farbę z metalu?

 

usuwanie farby szczotką druciana

 

1.Szczotka stalowa + szlifierka kątowa lub wiertarka

Szczotka stalowa w zestawieniu z szlifierką kątową to bardzo skuteczny sposób na pozbycie się starego lakieru lub rdzy z powierzchni metalu.

W celu oczyszczenia mniejszych przedmiotów montujemy szlifierkę lub wiertarkę do stołu specjalnym uchwytem lub zakładamy szczotkę na szlifierkę stołową. Szlifowany przedmiot trzymamy w kombinerkach. Możemy także przymocować szlifowany przedmiot, a operować wiertarką.

Niestety podczas pracy wytwarza się dużo pyłu, dlatego tego rodzaju prace polecam wykonywać w masce i okularach ochronnych na świeżym powietrzu. Wykończenie szczotkowanej stali jest ponadto bardzo efektowne i poza zabezpieczeniem nie wymaga dalszej obróbki.

Druciana szczotka sprawdza się dobrze do usuwania luźniejszych fragmentów lakierów. W przypadku, kiedy lakier mocno przylega lepiej zastosować np. tarcze lamelkową lub wcześniej środek do usuwania farby z metalu.

 

 

 

2. Włóknina ścierna (często występuje pod nazwą „włosy murzyna”) + wiertarka

Sposób trochę skuteczniejszy od poprzedniego, jednak bez efektu szczotkowanej stali. Metoda pozostawia delikatne rysy na powierzchni metalu, które jednak po zastosowaniu podkładu lakierniczego są niwelowane. Włókninę często stosuje się do usunięcia starego lakieru z karoserii samochodów.

 

3. Środek do usuwania starych powłok lakierniczych + plastikowa szpachelka oraz wełna stalowa

Metoda szczególnie polecana do oczyszczenia delikatniejszych elementów stali. Środek chemiczny wchodzi w reakcje tylko z lakierem powodując jego puchnięcie. Lakier ściągamy plastikową szpachelką oraz/lub wełną stalową.

 

tarcza lamelkowa do usuwania lakieru

 

4. Krążki papieru ściernego lub tarcza lamelkowa +  szlifierka kątowa lub szlifierka mimośrodowa

 

Bardzo szybki sposób na usunięcie starej farby to zestawienie szlifierki kątowej z papierem ściernym.  Sposób nie nadaje się do powierzchni drewnianych (szczególnie fornirowanych) oraz powierzchni z cienkiego metalu, gdyż przez nieuwagę lub nadgorliwość łatwo możemy zrobić wgłębienia w obrabianym materiale.

Gradacje papieru poniżej 100 rzadziej się zapychają i przyśpieszają prace, kosztem pozostawiania rys na powierzchni. Dlatego warto obrabiany materiał następnie przeszlifować drobniejszymi gradacjami papieru (120-180) oraz wyszczotkować.

Meble industrialne będą ozdobą każdego nowoczesnego wnętrza. Ponadczasowy dizajn oraz jakość wykonania to zalety, które warto wziąć pod uwagę podczas wyboru mebli do swojego mieszkania. Dodatkowa satysfakcja z samodzielnie wykonanej renowacji jest nie do przecenienia.

 

Jak usunąć rdzę z metalu?

Jak usunąć rdzę? Wszystkie mechaniczne sposoby opisane powyżej równie dobrze sprawdzą się do usuwania rdzy. Dodatkowo polecam po wstępnym szlifowaniu zastosowania odrdzewiacza.

 

Czy zawsze trzeba usuwać całą farbę przed malowaniem?

To zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Jeśli malujemy stare ogrodzenie to wystarczy jak pozbędziemy się tylko większych ognisk rdzy. Natomiast w przypadku np. metalowych mebli zalecałbym pozbycie się całego lakieru.

Interesujesz się renowacją mebli? 2 ważne sprawy

  • Jeśli chcesz trochę zgłębić temat renowacji mebli zachęcam Cię do zakupu książki Renowacja. Metody konserwacji antyków i starych przedmiotów. To już ostatnie sztuki tej kultowej pozycji.
  • Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zrobienia webinaru z tematu renowacji mebli. W związku z tym, zbieram bazę pytań oraz problemów, które mógłbym w trakcie webinaru rozwiązać. Odpowiedz proszę na jedno pytanie:

Jakie jest Twoje największe wyzwanie w renowacji mebli?

Odpowiedź prześlij proszę na mojego maila [email protected]

Jeśli chcesz, napisz mi w tym mailu również jaki mebel chcesz odnowić, jaki efekt chcesz uzyskać, a ja podzielę się z Tobą moimi wskazówkami.

Poznaj także sprawdzony sposób na zmniejszenie rachunków za prąd w domu jednorodzinnym. Na stronie balansdom.pl poznasz historię Tomka i dowiesz się jak jemu się to udało. Teraz powiem tylko tyle, że na początku nie było kolorowo…

Z renowacyjnymi pozdrowieniami

Konrad Piech

sprawdzony sposób na zmniejszenie rachunków

Przeczytaj również:

Jak usunąć stary lakier z mebli? 5 niezawodnych sposobów

Jak naprawić meble pogryzione przez psa

Jak pozbyć się kornika z drewna?

Jak usunąć lakier z mebli na wysoki połysk?

 

W innych działach przeczytasz m.in.:

Jak położyć gładź na ścianie?

Meble industrialne do salonu. TOP 10 na 2019 rok

Meble made in PRL. Sprawdź na co zwracać uwagę

Historia mebli w PRL. ZOBACZ co wciąż jest HITEM

 

Similar Posts