kuchenka gazowa czy indukcja

Kuchenka gazowa czy indukcja? Sprawdź o czym musisz wiedzieć!

Kuchenka gazowa czy indukcja? Co wybrać? oto jest pytanie. Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym kucharzem, czy raczej osobą, która jada na mieście, wybór pomiędzy kuchenką gazową a indukcją Cię nie ominie. Wszak kuchnia nie będzie prawdziwą kuchnią bez kuchenki!

Płyty gazowe wciąż dominują w naszych domach, jednak technologia przyniosła nam eleganckie kuchenki indukcyjne – które są równie oszczędne co gazowe oraz łatwiejsze w utrzymaniu.

Kuchenka gazowa czy indukcja? Plusy i minusy kuchenek

Podczas gdy oba typy są równie popularne, zastanówmy się co jest najlepsze dla Ciebie? Dla Twojego stylu życia i potrzeb? Kuchenka gazowa czy indukcja? 

 

kuchenka gazowa czy płyta indukcyjna

Wady i zalety kuchenek indukcyjnych

Jak działa płyta indukcyjna?

Kuchenki indukcyjne i gazowe używają różnych metod ogrzewania. W tych pierwszych jest to prąd, który wykorzystując zjawisko indukcji wytwarza pole elektromagnetyczne.

Ciepło jest przenoszone bezpośrednio na podgrzewany posiłek, dzięki czemu płyta nie nagrzewa się tak, jak to ma miejsce w przypadku płyty ceramicznej.

Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze ponieważ płyta nie nagrzeje się, jeśli nie będzie na niej garnka z wodą lub jedzeniem.

 

Plusy i minusy płyty indukcyjnej

 

Czas gotowania na płycie indukcyjnej 

Do kolejnych atutów płyty indukcyjnej powinniśmy zaliczyć przede wszystkim krótszy czas gotowania (do wrzenia) oraz płaską powierzchnię, która jest łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

Wymogi

Jednak, żeby nie było tak kolorowo teraz trochę o minusach.  Pierwszym minus jest związanym z wymogami technicznymi, a mianowicie chodzi o konieczność posiadania w mieszkaniu wytrzymałej instalacji elektrycznej (najlepiej trójfazowej).

W nowym budownictwie zazwyczaj nie stanowi to problemu, jednak w starszych budynkach uzyskanie odpowiedniego przyłącza może być kłopotliwe, dlatego przed zakupem zalecam skonsultować się z elektrykiem.

 

Kuchenka gazowa czy płyta indukcyjna?

kuchenka gazowa czy indukcja

Wady i zalety kuchenek gazowych

Wytrzymałość

Gaz to dobry wybór zarówno dla osób, które są przywiązane do tradycyjnych metod gotowania jak i dla pasjonatów. Kuchenki gazowe są z pewnością bardziej wytrzymałe od płyt indukcyjnych, dlatego między innymi są stale stosowane w przemyśle gastronomicznym.

Kolejna cecha, która za nimi przemawia to większe możliwości kulinarne tj. smażenie na naczyniu typu wok oraz możliwość zwęglenia.

Bezpieczeństwo

Z drugiej strony kuchenki gazowe są mniej bezpieczne, pod względem użytkowania. O ile same kuchenki zazwyczaj są dobrze zabezpieczone na wypadek takich zdarzeń jak zgaśnięcie płomienia (poprzez automatyczne odcięcie dopływu gazu) o tyle, trzeba uważać na nagrzane elementy wokół palnika.

 

wady i zalety kuchenki gazowej

 

Przyłącze gazowe

W nowym budownictwie często na etapie projektowania nie uwzględnia się przyłączy gazowych. Jeśli zależy nam na posiadaniu gazu trzeba będzie się liczyć z koniecznością dowożenia butli, co może być dodatkowym kłopotem, szczególnie w sytuacji kiedy skończy się nam gaz podczas gotowania obiadu.

Utrzymanie czystości

Utrzymanie kuchenek gazowych w czystości, poprzez nieregularne kształty jest również kłopotliwe. Z rozwiązaniem przychodzą producenci płyt gazowych z hartowanym szkłem. Rozwiązanie te również zasługuje na uwagę, jednak sam jeszcze z niego nie korzystałem dlatego nie rozwinę w tym wpisie tego tematu szerzej.

Co zatem wybrać, kuchenkę gazową czy indukcję? Każdy musi sam sobie opowiedzieć na to pytanie, jednak poniżej przedstawiam krótkie zestawienie plusów i minusów obu rozwiązań.

Kuchenka indukcyjna plusy i minusy

Plusy 

 • Energooszczędna
 • Nowoczesny dizajn
 • Duża precyzja ustawień mocy gotowania
 • Łatwa w utrzymaniu czystości
 • Bezpieczna w użytkowaniu
 • Efektywne i szybkie podgrzewanie

Minusy 

 • Wysoka cena kuchenki
 • Konieczność posiadania wytrzymałej instalacji elektrycznej
 • Podatna na uszkodzenia (ciężki garnek odłożony zbyt intensywnie  może rozbić powierzchnię płyty)

 

Plusy i minusy kuchenki gazowej

Kuchenka gazowa plusy i minusy

Plusy

 • Niska cena kuchenki
 • Ekonomiczna
 • Wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne

Minusy

 • Konieczność posiadania odpowiedniej wentylacji
 • Konieczność posiadania przyłącza gazu
 • Niebezpieczna dla dzieci (możliwość poparzenia lub uruchomienia palnika)
 • Spalanie gazu może wytwarzać zanieczyszczenia, które nieodpowiednio wentylowane, przybierają formę tłustego osadu na meblach

 

Przeczytaj także: 

Jak położyć gładź na ścianie i suficie?

Meble industrialne do salonu. TOP 6 produktów na 2019 rok

Meble made in PRL. 8 wskazówek dla kupujących

Historia mebli w PRL. ZOBACZ co wciąż jest HITEM

Odwiedź nasz profil na 

Pinterest

Fb

Instagram

Similar Posts