Meble made in PRL

Meble made in PRL. 8 wskazówek dla kupujących

Meble made in PRL są idealnym uzupełnieniem wnętrz w stylu loft, modern oraz vintage. 

Przystępując do zakupów musimy sobie odpowiedzieć na pytanie jakiego rodzaju meble z PRL-u nas interesują? Rynek oferuje nam szeroki wybór i to od naszych upodobań zależy jakiego wyboru dokonamy.

 

1. Zachowane w oryginale meble made in PRL

 

Oryginalne meble made in PRL to najbardziej pożądane obiekty z punktu widzenia kolekcjonera. Najbardziej wartościowe są nowatorskie projekty znanych autorów. Początkujący kolekcjonerzy zaczynają zazwyczaj od bardziej popularnych modeli tj. Fotel 366, zaprojektowany przez Józefa Chierowskiego na początku 60.

Osoby bardziej zaawansowane szukają bardziej niedostępnych perełek. Wiąże się to oczywiście z większymi wydatkami, jednak przy odrobinie szczęścia, można natknąć się na pożądane egzemplarze w najmniej oczekiwanych momentach.

Lokalny targ staroci, czy też wystawka gabarytów – są to wydarzenia podczas, których powinniśmy być czujni.

fotel made in PRL

2. Czy szukając mebli z prl-u także powinniśmy kierować się nazwiskiem projektanta?

 

Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie.

 • Jeśli liczymy na późniejszy wzrost wartości mebla to znane nazwisko projektanta na pewno pomoże i warto na to zwracać uwagę.
 • Jednak nie jest to regułą Zdarzają się projekty masowo produkowane znanych projektantów, które przez wzgląd na skalę produkcji szybko nie zyskają na wartości.
 • Zdarzają się też rzadkie, drogie i ładne modele mebli, których projektanci nie są znani.
 • Jeśli kupujemy meble dla siebie do codziennego użytkowania, powinniśmy się kierować raczej naszym gustem niż nazwiskiem projektanta.

 

3. Meble z okresu prl – co jest ważne?

 

 1. Ważne, aby meble były kompletne i nieuszkodzone.
 2. Jeśli trafimy na prawdziwą perełkę – taki obiekt westchnień kolekcjonerów w atrakcyjnej cenie to warto zdecydować się nawet jeśli mebel jest uszkodzony. Renowator mebli z okresu prl-u sobie z tym poradzi.
 3. Zawsze jednak bierzmy pod uwagę całościowy koszt operacji.

Składają się na niego:

 • nasz czas 
 • cena perełki
 • ewentualne koszta naprawy
 • koszt magazynowania
 • logistyka (zatankowanie auta, wypożyczenie lub koszt dowozu).

 

4. Co jeśli meble z prl posiadają rysy?

 

Drobne ryski, możemy polerować pastą ścierną (taką jak do polerowania lakierów samochodowych). O tym jak to zrobić napiszę w kolejnym wpisie.

fotel uszak PRL vintage design

5. Czy warto kupować oryginalne fotele z okresu PRL do renowacji?

Oczywiście warto. Jednak problem z fotelami i krzesłami tapicerowanymi z lat 60, 70 jest taki, że tapicerka oraz wnętrze większości przypadków będzie do wymiany. Jeśli mamy zaprzyjaźnionego tapicera możemy pokusić się o zakup. Dodatkowo renowacje stelaża możemy zrobić sami. 

 

6. Odnowione meble z epoki PRL

Meble z czasów PRL, które zostały poddane kompletnej renowacji to bardzo dobra opcja, dla osób, które chcą kupić kilkudziesięcioletnie meble w bardzo dobrym stanie. Renowacja mebli polega zazwyczaj na usunięciu wierzchniej warstwy lakieru, politury etc., wymianie uszkodzonych elementów oraz ponownym nałożeniu warstwy wykończeniowej.

Wymiana uszkodzonych elementów według sztuki konserwatorskiej powinna być wykonana z duchem epoki czyli, w przypadku mebli – drewnem z okresu pochodzenia mebla.

 

meble dla kolekcjonera made in prl

7. Zalety mebli z okresu prl

 

Meble odnowione w stosunku do reprodukcji mają tą zaletę, że stoi za nimi 40-50 lat historii. To właśnie historia najczęściej mnie zastanawia, kiedy decyduję się na zakup. 

Ponadto cena odnowionych mebli z okresu prl-u jest często niższa od reedycji.

 

Same meble z okresu PRL są wygodne, funkcjonalne oraz wytrzymałe.

 

8. Reedycje mebli z prl

Zakup reedycji to opcja dla osób, które lubią nowe meble produkowane wg projektów z minionej epoki. Producenci reedycji mebli peerelowskich posiadają wiele opcji wykończenia stelaża oraz wzorów tapicerki. Możemy więc wybrać idealny egzemplarz do naszego wnętrza.

 

Jeśli szukasz mebli made in PRL polecam zajrzeć do naszego sklepu

sklep meble prl

 

Ponadto polecamy także artykuły, które mogą okazać się dla Ciebie pomocne przy wyborze mebli

Stolik kawowy wymiary – co jest kluczowe?

Dlaczego warto wybrać meble industrialne do swojego mieszkania?

 

Similar Posts