Jak pomalować mieszkanie?

Jak pomalować mieszkanie? Odkryj tajniki profesjonalistów

Jak samodzielnie pomalować mieszkanie?

Jeśli chcesz samodzielnie pomalować mieszkanie, przede wszystkim nie możesz się tego obawiać. Istnieją sposoby na uczynienie malowania łatwym, bezstresowym i przyjemnym. Nawet jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś. Wystarczy, że skorzystasz ze wskazówek, które zebrałem przez lata pracy z profesjonalistami.

Od czego rozpocząć malowanie mieszkania? 

Malowanie mieszkania powinniśmy rozpocząć od:

Zaplanowania prac – zastanów się ile zajmie się malowanie jednego pomieszczenia, dodaj do tego margines błędu. Weź pod uwagę fakt, że jeśli decydujesz się na więcej niż jeden kolor to malowanie to malowanie się wydłuży.

Wyboru koloru – zanim kupisz wszystkie farby wykonaj test. Przemaluj fragment ściany i upewnij się, że to odcień jest odpowiedni

Jak pomalować mieszkanie?

Zakup narzędzi i materiałów – skompletuj listę narzędzi, którą potrzebujesz. Na pewno będą Ci potrzebne: 

  • komplet wałków do malowania wraz z kijem malarskim
  • pędzle
  • materiały ochronne: folie, taśmy malarskie, papier ochronny
  • farby, kuwety malarskie oraz grunt

Pamiętaj, żeby mierzyć pomieszczenia, będzie to konieczne do oszacowania niezbędnej ilości farby.

Oprócz wyżej wymienionych materiałów może się przydać gotowa masa szpachlowa do reperowania drobnych ubytków oraz papier ścierny (gradacja 120) do szlifowania nierówności. Gdybyśmy coś zachlapali warto mieć w pogotowiu wiaderko z wodą i gąbką. 

Jak pomalować mieszkanie? Nie ignoruj przygotowań

Profesjonalni malarze zawsze spędzają więcej czasu na przygotowaniu niż na malowaniu.

To nudna część, ale im więcej uwagi poświęcisz na tym etapie, tym lepiej będzie wyglądać efekt Twojej pracy. Podczas przygotowań pamiętaj o zabezpieczeniu pomieszczenia: 

  • Wynieś rzeczy z pokoju. Te, które są zbyt ciężkie przesuń na środek pokoju  i przykryj folia
  • Zabezpiecz podłogę, oklej okna, odkręć lampy, karnisze i gniazdka
  • Zagruntuj sufit i ściany. Możesz do tego użyć farby gruntującej (wtedy używasz wałka) lub dedykowanego gruntu producenta wybranej farby (w przypadku gruntu wodnego możesz użyć dużego pędzla tzw. ławkowca)

jak samemu pomalować ściany w mieszkaniu?

Jak pomalować sufit?

Malowanie rozpoczynamy od sufitu. Nie musimy oklejać ścian jeśli te również będą malowane. W pierwszej kolejności malujemy na około sufitu przy krawędziach. Używamy do tego pędzla oraz małego wałka. W następnej kolejności użyjemy dużego wałka na kiju. Zaczynamy od strony sufitu, który przylega do ściany z oknami. Do malowania dobrze jest użyć mocnego światła bocznego. Halogen na stojaku doskonale się sprawdza. Dzięki niemu dokładnie zobaczymy źle rozprowadzoną farbę oraz niedomalowane miejsca. 

Ile razy malować sufit?

Po wyschnięciu sufitu  należy ocenić czy farba dobrze pokryła. Jeśli nie, malujemy drugi raz. Zazwyczaj dwukrotne malowanie dobrej jakości farbą w zupełności wystarcza.

Jak pomalować ściany?

Także i tym razem malowanie rozpoczynamy  od krawędzi przy ścianach, podłogach oraz suficie. Używamy do tego pędzla oraz małego wałka. Wcześniej oklejamy sufit taśmą. Między malowaniem sufitu i ścian dobrze jest odczekać chociaż jeden dzień. Zapobiegniemy w ten sposób zrywania taśmy malarskiej razem z farbą.

Jak malować ściany na dwa kolory

Technika malowania ścian

Malowanie dużym wałkiem rozpoczynamy od mniej więcej połowy wysokości ściany. przesuwając wałek ku górze, a następnie tym samym torem w dół. Jedno zamoczenie wałka powinno wystarczyć na pomalowanie jednego paska od podłogi do sufitu. Proces powtarzamy kilkadziesiąt razy i przystępujemy do malowania kolejnej ściany.

Przydatne wskazówki:

  • Zazwyczaj stosujemy różne farby do ścian i sufitu. W sytuacji jeśli jest to ta sama farba, etap oklejania sufitu możemy pominąć
  • Zamiast oklejać sufit, możemy użyć wałka odcinającego. Pomimo, że odcięcie nie wychodzi tak idealnie jak w sytuacji, kiedy zastosujemy taśmę malarską warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem. Zyskujemy dodatkowy czas (nie musimy czekać, aż sufit dobrze wyschnie, żeby go okleić)
  • Taśmę malarską odrywamy zaraz po malowaniu. Zbyt długie pozostawienie taśmy może spowodować odklejenie jej razem z farbą

O przeszkodach jakie mogą cie spotkać w remoncie mieszkania w kamienicy przeczytasz tu: Remont mieszkania w kamienicy

Jak pomalować pokój na dwa kolory?

Co jeśli chcemy pomalować ściany na dwa kolory? Wtedy powinniśmy zacząć od pomalowania ścian główną farbą zamalowując nawet kilka cm ściany akcentującej. Dopiero kiedy farba dobrze wyschnie (zazwyczaj następnego dnia) możemy przystąpić do oklejenia poprzednio malowanych ścian. Nie zapomnijmy również o oklejeniu sufitu. Po malowaniu pamiętajmy, żeby od razu ją odkleić. W przypadku malowania ścian, również możemy skorzystać z wałka odcinającego.

Więcej o malowaniu dwoma kolorami przeczytasz tutaj

Malowanie ścian dla początkujących

Jak widzisz malowanie ścian wcale nie musi być trudne. Wiem, że telefon do profesjonalnych malarzy może być kuszący. To jednak nie da Ci to satysfakcji podziwiania efektów własnej pracy. Wymaga to co prawda wyjścia poza strefę komfortu, jednak nagroda, która Cię czeka jest tego warta. Powodzenia 🙂

Similar Posts