Uszak fotel PRL 1960 LOFT

Meble PRL. 5 najpopularniejszych modeli mebli made in PRL

Meble z okresu PRL od kilku lat cieszą się rosnącą popularnością. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że meble PRL wraz z biegiem czasu zyskują na wartości. Dlaczego tak bardzo kochamy te projekty z przeszłości? Przede wszystkim cenimy je za prostotę konstrukcji, wytrzymałość i ponadczasowe wzornictwo.

Poznaj 5 najpopularniejszych modeli mebli PRL, cenionych przez dizajnerów i kolekcjonerów.

 

1. Meble PRL. Fotel typ 366

 

Jednym z flagowych mebli epoki PRL jest bez wątpienia Fotel 366 zaprojektowany przez projektanta wnętrz i mebli Józefa Chierowskiego. Model powstał w wyniku potrzeby produkcji taniego, prostego w montażu fotela. Fotel 366 był jednym z pierwszych foteli w Polsce produkowanych, w tak nowoczesny sposób. Konstruktor zastosował wytrzymałe, silikonowe tworzywo na pasach tapicerskich. Atutami Fotela 366 były przede wszystkim minimalistyczne wzornictwo i lekka konstrukcja.

Fotel 366 był jednym z ulubionych mebli Polaków, a w samym Bloku Europy Wschodniej sprzedano ponad 500 000 sztuk. Model ten świetnie sprawdzi się we współczesnych wnętrzach. Jego ponadczasowy styl doda uroku każdemu pomieszczeniu.

 

 

2. Krzesło Hałas

 

Jednym z najpopularniejszych krzeseł z epoki PRL jest kultowe krzesło typ 200-190, potocznie zwane krzesłem Hałas. Nazwa krzesła pochodzi od nazwiska projektanta Rajmunda Teofila Hałasa. Projekt modelu 200-190 powstał w latach 60. Krzesło charakteryzuje się prostą drewnianą konstrukcją i tapicerowanym siedziskiem. Atuty krzesła Hałas to wytrzymałość i i porządność konstrukcji.
Pomimo upływu lat krzesła te nie przestają cieszyć się zainteresowaniem. Minimalistyczna konstrukcja i urzekająca prostota idealnie komponuje się ze współczesnymi wnętrzami.
meble prl. krzesło model 200-190

Krzesło typ 200-190. Ponadczasowy projekt Rejmunda Hałasa

 

3. Stolik patyczak

Kolejnym najpopularniejszym modelem z epoki PRL są stoliki patyczaki. Stoliki zawdzięczają swoją nazwę wysokim, toczonym nóżkom, na które nasadzane były trójkątne lub kwadratowe blaty. Powierzchnia blatów była fornirowana lub zdobiona kolorowym wzorem przykrytym taflą szkła. Ze względu na swoje niewielkie wymiary stoliki te świetnie odnajdą się w niewielkich wnętrzach.
meble prl. stolik patyczak

 

4. Meble PRL. Komoda jamnik

Komoda jamnik to kolejny flagowy mebel z czasów PRL. Podłużny mebel postawiony na krótkich nóżkach nie traci na swojej popularności. Największym atutem mebla, jest fakt, że komoda jest jednocześnie pojemna i zgrabna. Idealnie sprawdzi się zarówno w małych jak i większych mieszkaniach.
meble prl. komoda jamnik

5. Fotel Uszak

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć kultowego fotela Uszak. Pierwsze projekty ponadczasowego fotela, którego lata świetności przypadały na epokę PRL,  powstały kilkaset lat temu. Oparcie fotela osłaniane było specjalnymi listwami, potocznie zwanymi skrzydłami, bądź właśnie uszami. Stąd powstawała nazwa Uszak. Obecnie fotel Uszak wciąż dumnie prezentuje się we współczesnych wnętrzach. Model fotela dostępny jest w wielu rozmiarach, wzorach i wykończeniach, jednocześnie zachowując swój ponadczasowy design.
Meble prl. Fotel Uszak po renowacji
Zobacz także:
Odwiedź nas na facebooku:  loft dizajn

Similar Posts