| |

Lampka biurkowa. Dowiedz się, jak wybrać najlepszą!

 

Lampka biurkowa została zaprojektowana, aby dokładnie oświetlać miejsca pracy, zmniejszyć zmęczenie oczu i towarzyszące temu objawy. A czy wiesz, że wysokojakościowa lampka biurkowa ma także wpływ na produktywność i nastrój podczas pracy?

Z pewnością zdarzało Ci się godzinami siedzieć przy biurku z włączoną lampą górną lub przy świetle dziennym. Po jakimś czasie zaczynałeś odczuwać dyskomfort. Jeśli pracujesz przy nieodpowiednim oświetleniu narażasz się na suchość i pieczenie oczu, a nawet bóle głowy. Dlatego, tak ważny jest wybór odpowiedniej lampki, dzięki której unikniesz dyskomfortu podczas pracy przy biurku.

 

 

Lampka biurkowa i jej rodzaje. Jaką lampkę biurkową wybrać?

Stara lampa podłogowa industrialna
Stara lampa podłogowa industrialna

 

W oparciu o rodzaj żarówek wyróżniamy następujące typy lampki biurkowej:

 

  • Halogenowa lampka biurkowa – to lampka idealna dla ludzi, którzy dużo czytają. Halogen daje jasne, naturalne światło, które pozwala w pełni skupić się na tekście. Takie światło zmniejsza ryzyko nadwyrężania wzroku podczas czytania. Dodatkowo, halogenowe żarówki nie tylko służą nam 3 razy dłużej niż zwykłe, ale także zużywają mniej energii.

 

  • Tradycyjna lampka biurkowa – lampka z tradycyjną żarówką dającą żółte, ciepłe światło. Jest idealnym źródłem światła na długie wieczory. Jednocześnie to jedna z najtańszych opcji. Warto, jednak pamiętać, że zwykła żarówka nie jest tak wydajna, jak ta halogenowa.

 

  • Lampka biurkowa LED – żywotność światła LED sięga 50 000 godzin. Lampy biurkowe LED mają nieco wyższą cenę, ale zużywają zdecydowanie najmniej energii w porównaniu do wszystkich innych rodzajów lamp biurkowych.

 

  • Fluorescencyjna lampka biurkowa – wyróżnia się na tle pozostałych lampek biurkowych. Taki rodzaj lampy może występować w różnych kształtach i stylach, dlatego bez wątpienia znajdziesz model pasujący do wystroju twojego wnętrza. Fluorescencyjna lampa biurkowa zapewnia równomierne pokrycie całego obszaru roboczego, dzięki bardzo naturalnie wyglądającemu światłu. Żarówki fluorescencyjne są również bardzo wydajne; służą prawie 11 razy dłużej niż tradycyjne żarówki.

 

Lampa podłogowa, proj. B. Pniewski, T. Rudkiewicz, lata 80
Lampa podłogowa, proj. B. Pniewski, T. Rudkiewicz, lata 80

 

 

Idealna lampka biurkowa

Wybór idealnej lampki biurkowej do Twojego biura, biblioteki lub miejsca nauki nie należy do najłatwiejszych.  Rynek oferuje bogaty wybór lampek biurkowych, co paradoksalnie może utrudniać zakup tej odpowiedniej. Przygotowaliśmy kilka pytań, na których odpowiedź zdecydowanie ułatwi Ci podjęcie decyzji.

 

Lampki stołowe Czechosłowacja

1. W jakim celu kupujesz lampkę biurkową?

Każdy z nas ma własne preferencje dotyczące lampki biurkowej, które zależą przede wszystkim od rodzaju pracy jaką wykonujemy. Innej lampki będzie potrzebowała osoba pracująca przy komputerze, wykonująca prace manualne, czy uczeń odrabiający lekcje.

 

2. Jak dużo światła potrzebujesz?

Już dawno udowodniono, że złe oświetlenie ma negatywny wpływ na twój wzrok. Ostatnio wykazano także, że zbyt słabe bądź zbyt intensywne oświetlenie może wywoływać bóle głowy, wpływać na nastrój oraz produktywność. Aby tego uniknąć, dobierz lampkę, która idealnie będzie oświetlać miejsce twojej pracy. Na rynku znajdziesz lampy biurkowe wyposażone w ściemniacze i przełącznik wysokiego/niskiego poziomu, dzięki którym bez problemu dopasujesz  światło do twoich potrzeb.

 

 

3. Gdzie umieścić lampkę biurkową?

Odpowiednie ustawienie lampki biurkowej jest jednym z najważniejszych czynników.  Aby uzyskać najlepsze oświetlenie umieść lampkę ok 40-80 cm od miejsca twojej pracy. Większość lampek posiada możliwość regulacji wysokości, co pozwoli Ci dopasować zasięg światła do twoich potrzeb.

Jeśli jesteś praworęczny, umieść lampkę po lewej stronie. Jeśli jesteś leworęczny, zrób na odwrót. Taki zabieg wyeliminuje cienie padające na powierzchnię.

 

4. Czy w zasięgu biurka znajduje się gniazdko?

Jeśli odpowiedź na to pytanie brzmi – nie, nie oznacza to, że od razu musisz przemeblowywać swój pokój. Pomijając możliwość wykorzystanie przedłużacza, na rynku istnieje szeroki wybór bezprzewodowych lampek biurkowych, które możesz ładować kablem USB.

 

 

Na co szczególnie powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie lampki?

  • Możliwość regulacji wysokości i manewrowania lampką.
  • Posiadanie kontrolera intensywności światła.
  • Wygląd. Przy wyborze lampki biurkowej kierujemy się przede wszystkim jej praktycznością. Warto jednak zwrócić uwagę także na design. Przy tak bogatym wyborze, na pewno znajdziesz coś co idealnie będzie współgrać z całym pomieszczeniem.

 

Lampka biurkowa S.Z.M. nr 2 P.T. Warszawa typ 1147, PRL

 

Lampka biurkowa S.Z.M. nr 2 P.T. Warszawa typ 1147, PRL

 

Mamy nadzieję, że nasze rady znacznie ułatwiły Ci podjęcie decyzji w wyborze idealnej lampki biurkowej, do biura, domu czy biblioteki!

 

Zobacz także

Renowacja starej lampy. Zobacz krok po kroku

Lampka biurkowa. Dowiedz się, jak wybrać najlepszą!

Odwiedź nas na facebooku:  loftdizajn

Similar Posts