Historia mebli PRL

Historia mebli w PRL. ZOBACZ co wciąż jest HITEM

Historia mebli w PRL

Fotel Var 310 historia prl mebleHistoria mebli w PRL to bardzo szerokie zagadnienie. Ogromna ilość państwowych zakładów meblarskich produkowała nie tylko na rynek krajowy, ale także na eksport np. Krakowskie Fabryki Mebli miały zapewnione zamówienia na produkcję najpopularniejszych segmentów meblowych na kilka miesięcy do przodu. Głównym importerem z Krakowskich F.M. była Szwecja.

Jednak fabryka nie nadążała także z produkcją na rynek krajowy. Sami pracownicy mieli problem z kupnem mebli. Obowiązywały zapisy oraz kilkumiesięczny okres oczekiwania na realizację zamówienia.

Meble z czasów PRL obecnie wracają do łask. To zaledwie jeden z wielu powodów, dla których warto przyjrzeć im się bliżej. W latach 60. i 70. królowały w polskich domach. Po transformacji stały się niepożądane. Współcześnie meble PRL, jak chociażby fotel 366, charakterystyczne dizajnerskie komody czy krzesła patyczaki, to prawdziwe wnętrzarskie hity. Możemy zdecydować się na wyposażenie wnętrz stylizowane na dawne czasy lub samodzielnie odrestaurować meble znalezione w mieszkaniach naszych babć czy rodziców.

 

 

Czym wyróżniają się meble PRL?

jak wykończyć meble?Skąd zatem wzięła się taka popularność foteli, krzeseł, stołów, segmentów etc.? Meble z PRL to przede wszystkim:

  1. Nieskomplikowana forma w duecie z oszczędnym stylem. To dlatego historyczne już meble doskonale wpisują się we współczesne trendy w aranżacji.
  2. Meble w PRL były często produkowane z drewna oraz malowane na efektowny wysoki połysk.
  3. Uniwersalność – sprawdzą się w czterech kątach urządzonych w stylu:
  • skandynawskim
  • minimalistycznym
  • nowoczesnym
  • loft
  • industrialnym
  • vintage

 

Warto dodać, że design z ubiegłego wieku jest tak doceniany, że w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu, zorganizowano wystawę Usiądź po polsku. Zaprezentowano wtedy modele krzeseł, które wyprodukowano w polskich fabrykach, czyli patyczaki.

 

Meble PRL na wysoki połyskKrakowskie Fabryki Mebli Drewniana Komoda PRL wysoki połysk

Praktycznie każdy pamięta charakterystyczne komody z nadstawkami lakierowane na wysoki połysk. To właśnie one królowały w prl – czasach Gomułki i Gierka w Polskich domach i mieszkaniach. Pełniły one rozmaite funkcje – kredensu do przechowywania zastawy czy domowych drobiazgów.

Wysoki połysk w PRL był znakiem rozpoznawczym. Fornir, który pokrywał płytę meblową miał brązowo-rudą barwę.

 

 

Historia mebli PRL i Fotel 366

Kolejny mebel, który robił dużą furorę był fotel 366, który swój początek zawdzięcza Józefowi Chierowskiemu. Projektant mebli oraz wnętrz przez lata był związany z Dolnośląską Fabryką Mebli w Świebodzicach. To właśnie w zakładach producenta narodziła się legenda designu polskiego, czyli fotel 366.

W latach 60. fabryka częściowo ucierpiała ze względu na pożar. Wtedy pilnie poszukiwano mebla, który będzie łatwy w wykonaniu, a jednocześnie będzie zachwycał swoim wyglądem. To dało początek produkcji właśnie tych kultowych foteli.

Historia mebli PRL. Fotel 366 szkieletFotel 366 zyskał miano legendy w historii polskiego wzornictwa mebli prl przede wszystkim ze względu na:

  • Elegancką i prostą formę.
  • Oparcie oraz siedzisko nie posiadały żadnych zdobień.
  • Minimalistyczne były także same podłokietniki.
  • Nogi przypominały nożyce.
  • Model nie tylko trafił do polskich czterech kątów, ale także był eksportowany do krajów bloku wschodniego. Właśnie te fotele są wnętrzarskim hitem współcześnie.

 

 

 

Efektowne patyczaki, czyli krzesła szczebelkowe

Kolejne meble PRL, które obecnie są bardzo na topie, to krzesła, tzw. patyczaki. Wyróżniają się one lekką konstrukcją, na którą składają się oparcie i nóżki stworzone z toczonych szczebelków. Przypominają patyki, stąd właśnie powszechna nazwa krzeseł.

By przybliżyć historię tego kultowego mebla, warto przenieść się do radomskiego zakładu produkcji mebli Fameg. Istotna będzie także rola legendarnego projektanta krzeseł, czyli Michaela Thoneta. Zarówno synowie, jak i spadkobiercy projektanta założyli w Radomsku własną fabrykę krzeseł. Z czasem została ona – wraz z innym zakładem – przekształcona w Fameg.

 

Krzesło fameg model A5910

 

Najsłynniejszym projektem Fameg jest krzesło – model A5910 – który pochodzi z 1959 roku. Wykonane było z bukowego drewna, a następnie pokryte warstwą błyszczącego lakieru, co nadawało mu niebanalnego charakteru. Obecnie krzesła patyczaki świetnie wpasują się w trendy wnętrzarskie. Pasują do stylu skandynawskiego czy minimalistycznego. Krzesło to jest jednym z najchętniej odnawianych mebli z prl.

Historia wzornictwa mebli z prl to temat, który ciężko ogarnąć w jednym wpisie. Dlatego już zapowiadam serię, która przybliży Wam drodzy Czytelnicy poszczególnych projektantów oraz konkretne zakłady produkcyjne.

Już teraz mogę polecić:

Zobacz odnaleziony projekt Rejmunda Hałasa

Meble industrialne w Twoim mieszkaniu? Sprawdź czy warto

Tymczasem nie zapomnij  polubić nasz funpage (link w prawym, górnym oknie).

Powodzenia w poszukiwaniu perełek!

Similar Posts