Krzesło Aga. Co wiemy o tym projekcie?
Krzesło Aga
Fotel 366 projektu Chierowskiego jest najpopularniejszym fotelem produkowanym w czasach PRLu. Jakie natomiast krzesło było najczęściej produkowane w tym okresie? Nie posiadam oficjalnych danych, a jeśli te są niedostępne należy zdać się na doświadczenie i otaczającą nas rzeczywistość. Krzesła, które najczęściej spotykam (nie tylko pod altanami śmietnikowymi) to potocznie model Aga.
Projektant krzesła Aga
Co ciekawe projekt krzesła Aga także jest autorstwa Józefa Chierowskiego.
Podobieństwo obu projektów widać po nóżkach, które w podobny sposób są pochylone. Krzesła te były produkowane w licznych fabrykach mebli w okresie peerel.
Projekt Chierowskiego zasługuje na uwagę swą prostą, wytrzymałą, ale i zarazem lekką konstrukcją. Pewnie dlatego Agi były tak chętnie produkowane. Co prawda, podczas renowacji tych krzeseł zaobserwowałem, że wiele posiada złamane oparcia. Jednak nie oszukujmy się – ile z obecnie produkowanych krzeseł przetrwa 30 lat i więcej…?
Krzesło Aga – jaki to model?
W praktyce spotkałem się z dwoma oznaczeniami tego krzesła. Model 200-120 oraz model 200-125
Jak odnowić krzesło Aga?
- W pierwszym etapie powinniśmy odkręcić 4 nakrętki, które znajdują się pod siedziskiem.
- Następnie należy wybić śruby, które łączą siedzisko z nóżkami krzesła.
- Tym sposobem rozdzieliliśmy krzesło na dwie części: nogi oraz siedzisko.
- Nogi rozdzielamy na części przy pomocy drewnianego młotka.
- Szlifujemy stary lakier oraz bejcę. Zaczynamy od gradacji 80, a kończymy na 150.
- Więcej o usuwaniu starego lakieru przeczytacie tutaj: Jak usunąć stary lakier z mebli?
- Wybieramy sposób wykończenia drewnianych nóżek i aplikujemy (wosk, olej, farbę, lakier)
Renowacja krzesła Aga
Renowację siedziska krzesła Aga zaczniemy od usunięcia starej tapicerki. W tym celu należy usunąć małe gwoździe lub zszywki (obie metody były stosowane). Do usuwania zszywek stosuję specjalne narzędzie (do nabycia w castoramie) przeznaczone do tego. Gwoździki natomiast usuwam małymi obcążkami, obcinaczkami do kabli lub naciętym (przystosowanym przeze mnie) śrubokrętem.
Usuwamy stare wypełnienie tapicerskie.
W mojej praktyce spotkałem się z wieloma Agami, niektóre posiadają sprężyny, inne tylko płytę pilśniową, a w jeszcze innych zastosowano pasy.
Jeśli nasz egzemplarz posiada sprężyny to powinniśmy je najpierw oblec materiałem. Następnie docinamy gąbkę tapicerską oraz owatę. Warstwy kleimy za pomocą kleju do wypełnień tapicerskich.
Krzesło Aga tapicerka
Jednak nie będę Was czarował – tapicerowanie to nie moja bajka. Nigdy nie miałem do tego cierpliwości. Zazwyczaj zatrzymywałem się na poprzednim etapie, tj. docięcie wypełnienia. Początkowo zlecałem szycie pokrowców na Agi. Jednak z związku z tym, że większość tych krzeseł różni się od siebie wymiarami, nie zawsze dobrze to pasowało. Postanowiłem więc zlecać wszystko co związane z tapicerką. Tutaj podsyłam link do bloga, który opisuje bardziej szczegółowo proces tapicerowania.
Natomiast, jeśli chcecie zobaczyć efekty końcowej renowacji krzeseł Aga zapraszam do naszego sklepu.
Oferujemy także możliwość wykonania renowacji krzesła Aga na zamówienie, więcej przeczytasz o tym w tym linku: Krzesło Aga renowacja na zamówienie.
Przeczytaj także
Józef Chierowski. Fotel 366 renowacje