Gdzie kupię starocie w Krakowie? Sprawdź TOP 3 miejsca
Kraków jako jedno z najstarszych i największych miast Polski, kojarzyć się może z miejscem obfitującym w różnego place, gdzie można kupić starocie w okazyjnych cenach.
Jest to skojarzenie jak najbardziej uzasadnione. W dawnej stolicy Polski powinniśmy odwiedzić trzy targowiska, w których można nabyć rzeczy z minionych epok. Krakowskie targi staroci z pewnością nie należą do największych w Polsce jednak ich cykliczna organizacja w soboty oraz Niedziele jest niewątpliwym atutem.
Zatem w jakich miejscach w Krakowie kupimy starocie? W tym artykule opowiem Wam o trzech miejscach, które warto odwiedzić przy okazji pobytu w mieście Królów Polski.
Gdzie kupię starocie w Krakowie?
Plac targowy Unitarg (hala targowa), Kraków starocie
- adres: Grzegórzecka 14, 31-532 Kraków
- kiedy? każda niedziela miesiąca 5.00/6.00 do 13.00
- wstęp: wolny
- parking: na okolicznych ulicach, w niedziele darmowy
Niektórym Hala targowa kojarzy się z kiełbaskami z nyski, innym z lodowiskiem cracovi, które znajduje się tuż obok, mi natomiast kojarzy się z niedzielnym targiem staroci.
Na stosunkowo niedużym obszarze zlokalizowanym na Grzegórzkach, w każdą Niedzielę od ok. godziny 5.00 rano rozpoczyna się handel rozmaitościami.
Asortyment rzeczy jest naprawdę szeroki: zabytkowa elektronika, szkło, porcelana, meble z prl, stare gazety, używane książki, znaczki i monety to tylko niektóre spośród oferowanych rzeczy.
Plac targowy Unitarg to miejsce gdzie często można trafić na niezłe okazy w niskiej cenie. Niestety tylko środkowy fragment targowiska jest zadaszony. Na pozostałym terenie, sprzedawcy i kupujący muszą radzić sobie z często niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
Ograniczona wielkość placu oraz brak parkingu jest niewątpliwym minusem.
Ostrzegam przed pozostawianiem auta w niedozwolonym miejscu. Straż miejska tego dnia jest wyjątkowo czujna. Sam tego doświadczyłem w postaci 100 zł mandatu 🙁
Do zalet należy zaliczyć lokalizację w centrum: 10 min pieszo od Rynku Głównego oraz dworca głównego. Niewątpliwie jest to jeden z powodów sporej liczby odwiedzających to miejsce – szczególnie podczas ładnej pogody.
Giełda staroci Balicka, Kraków
- adres: Balicka 56, 30-001 Kraków
- kiedy? każda sobota oraz niedziela w miesiącu. Sobota 9.00-13.00; Niedziela 8.00-13.00
- wstęp: 2 zł
- parking: dostępny
Dawniej na giełdzie Balickiej w Krakowie dominował sprzęt elektroniczny. Od kilku dobrych lat, handel elektroniką jest zdecydowanie mniejszy.
Sporą popularnością natomiast cieszą się starocie, które sprzedawane są pod jedną z wiat.
W środku ciężko spotkać sprzedawców z przypadku. Większość handlarzy, zna wartość swoich zbiorów, co wcale nie znaczy, że nie można trafić na perełki w dobrych cenach.
Jeśli jesteśmy zainteresowani kupnem mebli to znajdziemy tutaj wiele ciekawych antyków a także dizajnerskich kompletów z peerelu. W tutejszej ofercie dominuje porcelana, szkło, oświetlenie oraz meble.
Znajdziemy tu także wiele artefaktów z Drugiej Wojny Światowej, stoisko z szachami oraz płytami winylowymi. Nie sposób wymienić całej oferty. Niewątpliwą zaletą tego miejsca jest dach nad głową oraz ogrzewanie w zimie.
Z minusów muszę wymienić nieprzewidywalność tego miejsca pod względem ilości sprzedających (zdarzają się targi, gdzie połowa miejsc jest wolna).
Giełda staroci na Rybitwach
- adres: Christo Botewa 6, 30-798 Kraków
- kiedy? każda sobota oraz niedziela miesiąca w godzinach 8.00-13.00. W okresie letnim w ładną pogodę także piątki wieczorem.
- wstęp: wolny
- parking: duży, 5 zł w niedziele. Sobota oraz piątek za free
Giełda staroci na rybitwach, to miejsce w którym w piątki oraz soboty dominuje handel rzeczami z zachodu. W niedziele dochodzi do tego sprzęt elektroniczny oraz akcesoria samochodowe (kosztem staroci).
Mała liczba sprzedawców nie powinna nas zniechęcić do odwiedzenia tego miejsca.
Okazje cenowe oraz różnorodność oferowanego towaru to tylko nieliczne z powodów, dla których powinniśmy się tu wybrać po starocie będąc w mieście Kraków.
Powodzenia w poszukiwaniu skarbów!
COVID Aktualizacja – jakie zmiany podczas pandemii?
Unitarg
Kiedy ostatnio byłem pod halą targową Unitarg pierwsza połowa stycznia 2021) handel odbywał się w znacznie ograniczonym wymiarze. Około 1/4 wielkości w porównaniu do tego co zazwyczaj. Było też zdecydowanie mniej kupujących.
Podobno część handlowców przeniosła się na plac Nowy na Kazimierzu. Nie miałem okazji jeszcze tego zweryfikować.
Było trochę ciekawych perełek, jednak ze względu na moje noworoczne postanowienie ograniczania zakupów, wróciłem z niczym 😉
Wyglądało to mniej więcej tak
Rybitwy
Giełda staroci na Rybitwach funkcjonuje z małymi zmianami. Hendel odbywa się na sąsiedniej ulicy. Jak wybiorę się to podrzucę pinezkę. Na ten moment przekazuje tylko wieści od kumpla, który już kilkukrotnie zdążył odwiedzić (w sobotę) to miejsce w czasie lockdownu.
Giełda balicka
Balice funkcjonują jednak podobnie jak w poprzednich przypadkach, na okrojona skalę.
Na zakończenie mam jedną prośbę, jeśli zastanawiałeś się kiedykolwiek nad założeniem paneli fotowoltaicznych, to pragnę poinformować, że wraz z moimi braćmi, zajmujemy się tym zawodowo. Przeczytaj koniecznie naszą ofertę. Obiecuję, że nie będzie to stracony czas. Dowiesz się tam między innymi o:
- Szybkim sposobie na zmniejszenie rachunków za prąd
- oraz o mało znanym sposobie na ogrzewanie domu
- poznasz także historię pewnego człowieka
Wejdź na www.balansdom.pl
Konrad
Przeczytaj także: