Jak zrobić cyklinowanie podłogi
|

Jak zrobić cyklinowanie podłogi? TOP 10 porad

Jeśli posiadasz  drewnianą podłogę, która już dawno straciła swój blask. W wielu miejscach jest porysowana lub uszkodzona. Zastanawiasz się jak zrobić cyklinowanie podłogi, ale nie wiesz jak się za to zabrać. Na co zwrócić uwagę. Przeczytaj koniecznie o naszych doświadczeniach z cyklinowaniem podłóg. 

Cyklinowanie podłogi. TOP 10 porad jak zrobić?

Z artykułu dowiesz się m.in. o tym:

  • W jaki sposób przeprowadzić renowację parkietu oraz podłogi z desek
  • Jak pozbyć się warstwy starego lakieru
  • Co zrobić jeśli deski są nierówne lub wręcz “łódkowate”
  • Jak wyczyścić łączenia między deskami
  • Co zrobić ze skrzypiącą podłogą
  • Jak wykonać cyklinowanie podłogi
  • Jakie maszyny będą niezbędne
  • czym zabezpieczyć wycyklinowaną podłogę
  • jak wypolerować podłogę

jak zrobić cyklinowanie podłogi

Jak zrobić cyklinowanie podłogi?

Podłoga, z którą przyszło nam się zmierzyć nie należała do przeciwników wagi lekkiej. Była to podłoga sosnowa, co najmniej 90-letnia, położona na drewnianych legarach. W niektórych miejscach brakowało desek. 

Gruba warstwa starych lakierów pokrywała deski w niemal wszystkich pokojach. 

Dodatkowo wiele z nich strasznie skrzypiało. Niektóre z głębszych rys nadawały się tylko do zaszpachlowania. 

Poszukiwanie starych desek

Zaczęliśmy od uzupełnienia braków. Udało nam się znaleźć w internecie stare deski o tej samej szerokości.  Odpowiednie docięte dopasowaliśmy w brakujące miejsca.

 

W tym domu straszy? Nie, to tylko skrzypiąca. Jak temu zaradzić?

Skrzypiące deski dokręciliśmy wkrętami (kilka mm w głąb deski) w miejscach wsparcia na legarach. Wystające gwoździe wbite młotkiem i  wybijakiem schowały się kilka mm w głąb deski. To rozwiązanie nie wyeliminowało skrzypienia w 100%, ale z pewnością je ograniczyło.

Innym sposobem był demontaż całej podłogi i przyklejenie taśmy akustycznej, co ze względu skalę potencjalnych trudność nie wchodziło w grę.

Powstałe wgłębienie było szpachlowane po wstępnym cyklinowaniu (o tym w dalszej części). Dzięki temu rozwiązaniu świecące gwoździe, czy wkręty nie zakłócały harmonii deskowanej podłogi.

 

Wypożyczenie maszyn

Ponieważ nie posiadamy odpowiednich maszyn musieliśmy je wypożyczyć. Cykliniarka oraz polerka była do tego niezbędna. Miejsca przy ścianach szlifowaliśmy szlifierką kątową.

 

Niezbędne maszyny do cyklinowania podłogi

Dobór gradacji papieru do wstępnego cyklinowania podłogi

Gradację początkowego papieru dobieramy w zależności od stopnia zniszczenia parkietu. Jeśli podłoga ma tylko drobne rysy wystarczy szlifowanie 80 i 120. Jeśli lakier zbyt szybko zapycha papier, wtedy powinniśmy spróbować z grubszymi gradacjami (60, 50 lub 40). 

W sytuacji, kiedy podłoga jest pokrzywiona i znajduje się na niej gruba warstwa starych lakierów warto użyć największych gradacji (16, 24).

W naszym przypadku tak właśnie było…

jak cyklinować podłogę

Cyklinowanie drewnianej podłogi czas zacząć

Pracę rozpoczęliśmy od  szlifowania po skosie papierem 16. Następnie tą samą gradacją  szlifowaliśmy zgodnie z usłojeniem desek (wzdłuż). 

Kolejnym etapem było szlifowanie papierem o gradacji 24  oraz 50.

W międzyczasie druga osoba objeżdżała szlifierką kątową trudno dostępne miejsca przy ścianach. Szlifierkę wcześniej wyposażyliśmy w osłonę, której końcówka była podpięta do odkurzacza. Dzięki temu rozwiązaniu  w pomieszczeniu dało się oddychać,a co ważniejsze  mogliśmy zaoszczędzić maseczki na walkę koronawirusem. 

Po szlifowaniu wykonaliśmy czyszczenie fug.  Bardzo przydatny do tego okazał się drewniany klocek oraz młotek. Uderzenia młotkiem w deski poprzez drewniany klocek sprawiało, że cały brud, który zgromadził się tam przez lata wychodził na wierzch.

Następnie było porządne odkurzanie.

 

jak cyklinować podłogę sosnową

Szpachlowanie wycyklinowanej podłogi

Po tym etapie przystąpiliśmy do szpachlowania podłogi (głębsze uszkodzenia, dziury po gwoździach oraz wkrętach). Dobraliśmy zatem odpowiedni kolor szpachlówki do drewna. 

Szpachlówka, którą użyliśmy wyschła po ok 2 godzinach. Po tym czasie przystąpiłem do ostatniego już szlifowania cykliniarką, papierem o gradacji 100. 

Z kolei szlifowanie finiszowe wykonaliśmy polerką z papierem 120. Po tym jeszcze raz wszystko dokładnie odkurzyliśmy.

Następnie pomieszczenie zostało dobrze wywietrzone.

szlifowanie finiszowe podczas cyklinowania

Jak położyć olej na podłogę

  • Na wykończenie położyliśmy olej. Małym wałkiem przy ścianach, dużym na kiju większe powierzchnie. Po 20 minutach przystąpiliśmy do polerowania zgodnie z zaleceniami producenta
  • Polerowanie wykonaliśmy polerką talerzową z założonym filcem 
  • Następnego dnia położyliśmy drugą, tym razem cieńszą warstwę oleju
  • Podłoga ponownie została wypolerowana
  • Po kolejnych 24 godzinach podłoga była gotowa do użytkowania

sosnowa podłoga po cyklinowaniu

Cyklinowanie parkietu vs desek- jakie różnice?

Cyklinowanie parkietu np. w jodełkę nie różni się zbytnio od cyklinowania desek. Jednak dwa etapy powinniśmy wykonać inaczej. Szlifowanie końcowe cykliniarką wykonujemy papierem 120 (a nie 100 jak w poprzednim przypadku). 

Druga różnica dotyczy szpachlowania. W przypadku desek nie szpachlujemy łączeń starych desek. Parkiet jednak powinien być w całość wyszpachlowany. W tym celu używamy lakieru (np. lakier podkładowy do drewna) zmieszanego z pyłem drzewnym z ostatniego szlifowania cykliniarką. Dlatego ważne jest, żebyśmy opróżnili worek ze starego pyłu przed szlifowaniem finiszowym. Dzięki temu będziemy posiadać czysty pył drzewny o odpowiedniej ziarnistości. Po szpachlowaniu podłogi powinniśmy odczekać min. 12 godzin przed kolejnym szlifowaniem (wykonujemy ponownie szlifowanie finiszowe). 

Jeśli parkiet nie wymaga szpachlowania, ten krok pominiemy. 

Podłoga przed cyklinowaniem

podłoga do cyklinowania

Podłoga po cyklinowaniu

deska po cyklinowaniu

 

Jeśli chcesz więcej przeczytać o remontach w starych kamienicach to przeczytaj wpis:

Remont mieszkania w kamienicy

Similar Posts