Cegła dekoracyjna na ścianie? Zobacz jak zrobić
Czerwona cegła jest jest doskonałym pomysłem na dodanie smaku do naszego mieszkania.
Jeśli decydujesz się zrobić w swoim mieszkaniu ścianę o wyglądzie cegły masz do wyboru kilka możliwości:
Fototapetę – jakość oraz efekt fototapet potrafi powalić, jednak osobiście nie jestem przekonany do stosowania fototapety w sytuacji kiedy lepszy efekt czerwonej cegły możemy uzyskać stosując… czerwona cegłę.
Dekoracyjna cegła gipsowa – Ilość dostępnych wzorów cegły dekoracyjnej jest niewątpliwą zaletą. Możemy wybrać jak staro płytka powinna wyglądać. Gipsowe płytki układa się dość prosto, wystarczy, że zaopatrzymy się w szerokie krzyżyki (ok 10mm) oraz grzebień do kleju.
Klinkier – Zaletą klinkieru jest to, że jest stosunkowo tani. Płytki są równe i czyste. Jednak klinkier zdecydowanie bardziej nadają się na fasadę domu. Do wnętrza brakuje im efektownych uszkodzeń, spękań i nieregularności.
Oryginalne, cięte lico cegły (najlepiej starej) – Bardziej efektywną metodą na zrobienie ściany z czerwonej cegły jest wykorzystanie ciętego lica starej cegły. Jestem zwolennikiem tej metody i szczerze ją polecam. W internecie możemy kupić pocięte, gotowe lica. Koszt 1 m kwadratowego waha się od 50 do 100 zł.
Jak położyć cegłę dekoracyjną na ścianie?
Cegiełkę dekoracyjną, lica naturalnej cegły, czy też klinkier układamy w ten sam sposób. Będziemy potrzebować do tego grunt uniwersalny, klej do płytek, fugę dekoracyjną (lub zaprawę murarską) oraz krzyżyki. Dodatkowo przyda nam wiadro, w którym rozmieszamy klej, grzebień do jego rozprowadzania oraz kielenka.
Zabezpieczamy podłogę
Gruntujemy podłoże, używamy do tego pędzla lub wałka
Kiedy wyschnie grunt możemy przystąpić do klejenia cegiełki. Przygotujmy klej. Nie przesadzajmy z ilością na początek.
Płytki kleimy od dołu do góry pilnując, żeby fugi kolejnej warstwy płytek mijały się średnio o ⅓. Stosujemy krzyżyki dystansowe w celu zachowania równych odstępów.
Płytki docinamy za pomocą szlifierki kątowej z tarczą do płytek ceramicznych.
Po upływie 24 godzin możemy przystąpić do fugowania. Skorzystanie z rękawa cukierniczego pomoże nam precyzyjnie wypełnić fugą łączenia. Następnie zbieramy nadmiar fugi.
Oczyszczenie cegły oraz impregnacja
Następnego dnia jeszcze raz całość impregnujemy preparatem do cegły (gipsowych płytek nie impregnujemy).
Zanim zdecydujesz się na zakup, któregoś z wymienionych materiałów sprawdź koniecznie z czego jest postawiona jest ściana, którą chcesz odmienić. Jeśli mieszkasz w starszym budynku jest szansa, że pod grubą warstwą tynku kryje się piękna, oryginalna cegła. Jedyne co w takiej sytuacji będziemy musieli zrobić to zbić stary tynk i oczyścić cegłę z jego fragmentów.
Jak usunąć stary tynk ze ściany?
Sposób w jaki zbijemy stary tynk, zależy od siły z jaką przylega do podłoża. Jeśli jest naprawdę stary tynk Wystarczy że użyjemy młotka murarskiego. W sytuacji, kiedy tynk przylega mocniej powinniśmy użyć wiertarki z funkcją udaru oraz dłuta łopatkowego. W celu dokładniejszego oczyszczenia cegły z pozostałych śladów tynku warto użyć papieru ściernego. Zastosowanie szlifierki kątowej z papierem ściernym przyśpieszy pracę, jednak ilość wygenerowanego pyłu może zabrudzić nam ściany. Dlatego tego rodzaju prace warto wykonać przed malowaniem.