Józef Chierowski. Zobacz projekty
Józef Chierowski. Cykl: Projektanci okresu Peerel
Jednym z flagowych mebli epoki Peerel jest bez wątpienia fotel typ 366 zaprojektowany przez projektanta wnętrz i mebli Józefa Chierowskiego. Kim był Józef Chierowski i jaka jest historia najpopularniejszego fotela doby Peerel?
Kariera J.Chierowski
Józef Chierowski urodził się w 1927 roku. Po ukończeniu studiów na Wydziale Architektury Wnętrz PWSSP we Wrocławiu związał się z nim na dłużej. Prowadził zajęcia z projektowania sprzętu i detalu.
W 1976 roku objął stanowisko kierownika Katedry Wzornictwa, gdzie prowadził jedną z pracowni dyplomujących.
Z końcem lat ’50 ubiegłego wieku Józef Chierowski wpadł na pomysł zaprojektowania fotela, który okazał się strzałem w dziesiątkę. Fotel był produkowany przez ponad 50 lat. Ostatnimi laty produkcja tego klasyka została nawet wznowiona.
Fotel 366 – geneza
Geneza projektu związana jest z pożarem w zakładzie mebli w Świebodzinach. Model fotela powstał w wyniku potrzeby produkcji taniego, prostego w montażu fotela.
Fotel 366, bo o nim mowa, był jednym z pierwszych foteli w Polsce produkowanych w tak nowoczesny sposób. Konstruktor zastosował wytrzymałe, silikonowe tworzywo na pasach tapicerskich.
Jednak dokładna data powstania projektu nie jest znana. Fotel 366 został zaprezentowany na III Targach Krajowych w Poznaniu w 1959 roku. Projekt Chierowskiego cieszył się dużą popularnością. Model sprzedano ponad 500 000 tysięcy sztuk w Bloku Europy Wschodniej.
Fotel 366 stanowił element wielu zestawów eksportowanych za granicę. Atutami Fotela 366 były przede wszystkim minimalistyczne wzornictwo i lekka konstrukcja.
Fotel 366 był największym osiągnięciem projektanta i był jednym z ulubionych mebli Polaków. O czym świadczyć może fakt, że znajdował się nie tylko w prywatnych mieszkaniach, ale także w miejscach publicznych czy placówkach dyplomatycznych.
Projektant wnętrz – Józef Chierowski
Józef Chierowski zaprojektował wnętrza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu i Kaliszu, wnętrza ZETO we Wrocławiu.
Także wnętrza Kliniki Chirurgii Urazowej Akademii Medycznej we Wrocławiu, wnętrza Dolnośląskiego Centrum Diagnostyki Medycznej „Dolmed” oraz liczne meble.
Jego wkład w rozwój architektury wnętrz doceniono nagrodami: Rady Wzornictwa w 1960 roku oraz nagrody Miastoprojektu w 1974 roku.
Chierowski pracował nad wieloma projektami w tym, między innymi, nad krzesłem VAR. Jednak to zaprojektowanie Fotela 366 przyniosło mu największą renomę.
Warto zobaczyć
Polecam obejrzeć, krótki film emitowany w tvp kultura pt. „Rzecz polska, fotel 366”
Przeczytaj także
Rejmund Hałas. Zobacz odnalezione szkice
Krzesło Aga. Co wiemy o tym projekcie?
Najlepiej opisaną renowacje fotela 366, którą znalazłem w sieci znajdziecie tutaj